Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Broń z drukarek 3D i drony. Nowe technologie budzą zainteresowanie terrorystów

W Europie Zachodniej nie maleje zagrożenie atakami terrorystycznymi (fot. Jens Schlueter/Getty Images)

W zamachu na synagogę w Halle z broni wyprodukowanej z drukarki 3D zginęło dwoje ludzi. Europol ostrzega przed wykorzystywaniem tej nowej technologii przez terrorystów – podaje portal dw.com.

Żydzi w Niemczech boją się o swoje życie. „Nie mamy tutaj żadnych zabezpieczeń”

Po zabójstwie dwóch osób przed synagogą w Halle, społeczność żydowska we wschodnoniemieckim Dessau obawia się o swoje bezpieczeństwo....

zobacz więcej

W poufnym raporcie Europolu (Europejski Urząd Policji) znajduje się ostrzeżenie przed aktywizacją naśladowców zamachowca z Halle. Wskazano w nim, że prawicowi terroryści mogliby, idąc jego śladem – wyprodukować broń palną albo części do niej, przy użyciu drukarek 3D.

Zwracają oni przy tym uwagę, że w „ukrytym internecie”, czyli darknecie, coraz łatwiej jest uzyskać nielegalną broń.

W raporcie Europolu znalazły się informacje, że policja coraz częściej wpada na trop różnych, skłonnych do przemocy ugrupowań poprzez urządzane przez nie treningi strzeleckie albo ćwiczenia w sportach walki. Starają się one także zwerbować doświadczonych żołnierzy i funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa.

W opinii Europejskiego Urzędu Policji, utrzymuje się także zagrożenie ze strony ugrupowań islamistycznych, które mogą posłużyć się nowoczesną techniką. Nie można wykluczyć – pisze Europol – użycia przez nich np. dronów do przeprowadzenia ataków terrorystycznych. Część z terrorystów walczących w Syrii i Iraku, którzy wrócili do Europy, może umieć je obsługiwać.


źródło:
Zobacz więcej