RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprzedano najdroższy zegarek na świecie. Powstawał 100 tys. godzin

Wyrób Patek Philippe ma dwie tarcze – jedną z różowego złota, a drugą z hebanu (fot. Patek Philippe)

Najdroższy zegarek na świecie został sprzedany na aukcji „Only Watch” w Genewie. Wyrób, sygnowany przez Patek Philippe, uzyskał cenę 28,2 mln euro. To absolutny rekord.

Aukcyjny rekord w polskiej sztuce pobity. Dzieło należało wcześniej do Robina Williamsa

Tajemnicza instalacja „Caminando” polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz została sprzedana na warszawskiej aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne”...

zobacz więcej

Wyjątkowy zegarek, zaprojektowany przez fabrykę Patek Philippe, był licytowany w minioną sobotę w Genewie, w ramach aukcji szwajcarskiego domu Dobiaschofsky. Model Grandmaster Chime 6300A-010 tym samym stał się najdroższym zegarkiem na świecie.

Mały klejnot zegarmistrzostwa jest częścią serii siedmiu zegarków wprowadzonych przez markę w 2014 r., z okazji 175. urodzin. Ten egzemplarz jest wyjątkowy, ponieważ jest jedynym wykonanym ze stali nierdzewnej, z metalu rzadko używanego w szwajcarskich fabrykach zegarmistrzowskich.

Grandmaster Chime 6300A-010 firmy Patek Philippe powstawał 100 tys. godzin. Zastosowano w nim 20 komplikacji mechanizmu, czyli konstrukcji dodatkowych w stosunku do mechanizmu podstawowego. Cacko ma dwie tarcze – jedną z różowego złota i jedną z czarnego hebanu.

Patek Philippe miał już poprzednio rekordowy wynik sprzedaży – był to zegarek Henry Graves Jr Supercomplication. Egzemplarz wyprodukowany w 1920 r. został sprzedany za 21,7 mln euro w 2014 r. Tym razem za wyrób firmy zapłacono więcej: 28,2 mln euro zostanie w całości przeznaczone na badania pozwalające walczyć z dystrofią mięśniową Duchenne'a.

Patek Philippe SA to szwajcarskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją zegarków, założone w 1839 roku, przez dwóch imigrantów z Polski: Antoniego Patka i Franciszka Czapka.

Sukcesy firma zawdzięcza przestrzeganiu zasad Antoniego Patka: jakość produkowanych zegarków musi być utrzymywana na najwyższym możliwym do osiągnięcia poziomie; trzeba umieć wprowadzać nowe wynalazki i rozwiązania konstrukcyjne, które pozwolą uzyskać przewagę techniczną nad konkurencją. Zegarki tej marki nieprzerwanie zaliczane są do najlepszych i najdroższych na świecie.

źródło:

Zobacz więcej