Sprawdziliśmy, jaki majątek zgromadził Tomasz Grodzki, nowy marszałek Senatu

Grodzki z wykształcenia jest chirurgiem; w 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Tomasz Grodzki od wtorku reprezentuje izbę wyższą parlamentu oraz ustala jej plan pracy. Senator na początku swojej drugiej kadencji, podczas inauguracyjnego posiedzenia został – z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej – wybrany nowym marszałkiem Senatu. W parlamencie zasiada zaledwie od 2015 roku; do tej pory jednak był czynnym chirurgiem i transplantologiem. Jaki zgromadził majątek? Sprawdziliśmy to w jego oświadczeniu majątkowym.

Milionowe długi szpitala Grodzkiego. Poseł PiS publikuje dane

Dług szpitala, którego dyrektorem był kandydat opozycji na marszałka Senatu Tomasz Grodzki, wzrósł w ciągu kilku lat kilkukrotnie - do 91 mln...

zobacz więcej

Tomasz Grodzki (ur. 1958 r.) ukończył studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny) w Szczecinie. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

W latach 2006-15 był radnym Szczecina. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. wystartował do Senatu jako kandydat PO i w okręgu szczecińskim zdobył mandat senatora. Tegoroczne wybory przyniosły mu reelekcję. We wtorkowym głosowaniu jego kandydaturę poparło 51 senatorów. Kontrkandydat i dotychczasowy przewodniczący izby, Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 48 głosów.

Grodzki z wykształcenia jest chirurgiem – ma specjalizację II stopnia z chirurgii klatki piersiowej i z transplantologii klinicznej; specjalizuje się w przeszczepach płuc. W 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych. Obecnie jest kierownikiem Kliniki Chorób Klatki Piersiowej i Transplantologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Tomasz Grodzki nowym marszałkiem Senatu

Tomasz Grodzki został nowym marszałkiem Izby Wyższej Parlamentu. Kandydaturę złożoną przez senatorów opozycji poparło 51 senatorów. Jego...

zobacz więcej

Jak wynika z oświadczenia majątkowego marszałka, które jest datowane na 1 września 2019 roku – a więc pod koniec IX kadencji Senatu – miał on ponad czterysta tysięcy złotych w różnych walutach: 200 tys. zł w złotówkach; 13,1 tys. euro (około 56,1 tys. zł); 23,9 tys. dolarów (ok. 93 tys. zł) oraz 13,7 tys. franków szwajcarskich (ok. 53,8 tys. zł). Posiadał także papiery wartościowe o wartości 74 769 zł.

Marszałek posiada również kilka nieruchomości, m.in. segment szeregowca o powierzchni 120 m2 z działką o pow. 199 m2 z tytułu współwłasności z żoną. Jego wartość określił na 480 tys. zł. Także w ramach współwłasności posiada 70-metrowe mieszkanie o wartości 300 tys. zł, a także działkę budowlaną o wartości 175 tys. zł.

W ramach prowadzonej przez siebie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej w ubiegłym roku Tomasz Grodzki osiągnął ponad 270 tys. zł przychodu i 183,5 tys. dochodu. To jednak nie wszystkie wpływy senatora KO. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku uzyskał kolejne ponad 200 tys. dochodów. Były to kwoty uzyskane z tytułów różnych umów: umowy o pracę – 125 tys. zł, umowy zlecenia – 14,2 tys. zł, praw autorskich – 2,8 tys. zł czy diet senackich – 21,8 tys. zł. Wliczone w to były także dochody małżonki marszałka, Joanny – z zawodu okulistki – która od stycznia do końca sierpnia zarobiła 49,2 tys. zł.

Do majątku Grodzkiego wlicza się także samochód marki Jaguar, model XF z 2016 roku, użytkowany w formie wynajmu długoterminowego na okres czterech lat. Do spłaty marszałkowi pozostało – stan na 1 września 2019 roku – 16 rat o łącznej wartości ponad 100 tys. zł brutto.

źródło:
Zobacz więcej