RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Lasy Państwowe pomogły gorylom i szympansom w zoo

Azizi – szef grupy samców w warszawskim zoo (fot. Marta Stępińska/Lasy Państwowe)
Azizi – szef grupy samców w warszawskim zoo (fot. Marta Stępińska/Lasy Państwowe)

Lasy Państwowe pomogły warszawskiemu ogrodowi zoologicznemu w renowacji i urządzeniu wybiegów dla goryli i szympansów. – Drewna, co jest oczywiste, nie można było sprowadzić z ojczystego kraju tych zwierząt. Za to z powodzeniem wykorzystano polskie drewno, surowiec naturalny, a który dzięki prowadzonej w Polsce zrównoważonej gospodarce leśnej jest w pełni odnawialny – powiedziała rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Lasy Państwowe ostrzegają przed latającymi kleszczami. „Atakują zwierzęta i ludzi, żywią się krwią"

Lasy Państwowe ostrzegają przed latającymi kleszczami. – Mogą przenieść bakterię, która powoduje uciążliwe i bolesne zmiany skórne. Gdy owad wczepi...

zobacz więcej

– Goryle czy szympansy nie występują w Polsce, ale w stosunku do przyrody należy myśleć globalnie i patrzeć na nią nie tylko przez pryzmat własnego podwórka, ale znacznie szerzej. Jesteśmy za nią odpowiedzialni bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy, i cały czas powinniśmy myśleć, co dobrego możemy dla niej zrobić w świecie tak bardzo przekształconym przez człowieka. Warszawski Ogród Zoologiczny jest zaangażowany w program ochrony nizinnych goryli zachodnich i cieszymy się, że i tu mogliśmy pomóc – mówi Anna Malinowska rzeczniczka Lasów Państwowych.

Sam pomysł współpracy pojawił się niespodziewanie. – Opowiadałam o potrzebie wymiany drewnianych konstrukcji swojemu dobremu znajomemu – wspomina opiekunka goryli Monika Kostrzewa.

– Lasy Państwowe podejmują wiele działań związanych z ochroną różnych gatunków zwierząt, roślin czy siedlisk, dlatego pomoc przy wyborze najlepszego materiału dla goryli czy szympansów nie wydała mi się niczym dziwnym, a wręcz kolejną możliwością do wsparcia ochrony przyrody – podkreśla rzeczniczka LP.

Malinowska dodaje, że prace obejmowały częściową wymianę istniejących konstrukcji drewnianych, budowę nowych elementów i obsadzenie zewnętrznych wybiegów drzewami oraz krzewami.

Zakupem drewna i budową całej konstrukcji, zajęła się Fundacja Panda, która od 30 lat wspiera działania stołecznego ZOO. Jednak wcześniej do podwarszawskich leśników z Nadleśnictwa Celestynów pojechali opiekunowie goryli, którzy szczegółowo opowiedzieli, jakiego drewna potrzebują. Krzywizny grały tu decydującą rolę, dlatego na podstawie wskazówek pracowników zoo celestynowscy leśnicy wybrali odpowiednie gatunki i wyszukali najodpowiedniejsze dla zwierząt drzewa. – Z przetransportowanego drewna z podwarszawskich lasów na wewnętrznych wybiegach powstaną nowe balustrady, platformy i ścianki, które urozmaicą przestrzeń – podaje Maliowska.

– Już teraz na wybiegu dla szympansów można zauważyć wysokie na kilka metrów słupy, na których zostaną zbudowane platformy. Zwierzęta będą mogły się wspinać, bawić, przesiadywać. Będą miały dużo przestrzeni i nowych konstrukcji, które na pewno kreatywnie wykorzystają. Na wybiegach wewnątrz budynku u goryli powstały nowe balustrady, elementy do wspinaczki aż do samego sufitu i nowe, szerokie platformy, na których samce mogą odpoczywać. Prace wciąż trwają i ich postęp można aktualnie oglądać w czasie zwiedzania stołecznego ZOO – informuje rzeczniczka Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe od lat współpracują z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym. Do tej pory współpraca ta dotyczyła głównie opieki nad ptakami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej