RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Deszcz, mgła i gałęzie na szlakach. Trudne warunki w Tatrach

Na skutek silnego wiatru na szlakach zalegają gałęzie i pojedyncze drzewa (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot)

Warunki turystyczne w Tatrach są trudne, a po wtorkowych wichurach na niektórych szlakach zalegają połamane drzewa i gałęzie – wynika ze środowych informacji TOPR i TPN.

Ulewy na południu. Ostrzeżenia dotyczą trzech województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w środkowej i południowej części...

zobacz więcej

– Warunki są kiepskie. Pada, jest mgła. W ostatnim czasie spadło trochę śniegu. Gdybym ja był turystą, to nie wychodziłbym w góry – powiedział w środę ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Długopolski.

Podkreślił, że trudna sytuacja związana jest także z wtorkowym wiatrem - w Tatrach jego prędkość przekraczała 200 km/h.

Zgodnie ze środowym komunikatem Tatrzańskiego Parku Narodowego, warunki turystyczne w górach są niekorzystne. Na skutek silnego wiatru na niektórych szlakach zalegają gałęzie i pojedyncze drzewa, które są na bieżąco usuwane. Z powodu intensywnych opadów deszczu wszystkie szlaki są bardzo mokre, w niektórych miejscach stoi woda. Halny wytopił znaczną część śniegu, niemniej jednak zalega on w wyższych partiach Tatr, powyżej schronisk. Na szlakach jest bardzo ślisko. W niższych partiach gór są duże ilości błota, zwłaszcza w rejonie Doliny Chochołowskiej. Obowiązuje też zagrożenie lawinowe.

„Należy pamiętać, że listopadowe dni są wyjątkowo krótkie. Słońce zachodzi już około godziny 16. Wycieczkę trzeba zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem” – przypomina TPN w komunikacie.

źródło:
Zobacz więcej