RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bezwzględne więzienie dla kamienicznika. 100-letnia lokatorka nie doczekała wyroku

Poznański sąd rejonowy wydał wyrok w sprawie Josefa L. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Poznański sąd rejonowy wydał wyrok w sprawie Josefa L. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Właściciel kamienicy w Poznaniu został skazał na osiem miesięcy bezwzględnego więzienia. Mężczyzna chciał wyrzucić 100-letnią kobietę z mieszkania. Stefania Chlebowska do ostatnich dni walczyła w sądzie z nowym właścicielem kamienicy, nie doczekała jednak wyroku. Zmarła w czerwcu. Dziś poznański sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Pożar bloku w Warszawie. Znaleziono ciało mężczyzny

W środę rano wybuchł pożar w bloku przy ulicy Płockiej 16 w Warszawie. Podczas dogaszania mieszkania strażacy znaleźli zwęglone ciało mężczyzny....

zobacz więcej

Kobieta mieszkała w jednej z kamienic w centrum Poznania od 1959 r. W 2011 roku kamienica zmieniła właściciela, który postanowił zburzyć budynek, by w jego miejsce postawić lokal z powierzchnią handlową i biurami.

Aby zrealizować swój cel, mężczyzna pogarszał warunki mieszkaniowe lokatorów kamienicy m.in. wymontował drzwi i okna z opuszczonych mieszkań. Następnie wymontowane zostały drzwi do budynku, co nasiliło kradzieże. W budynku odcięty został gaz i prąd, rozrzucono też w nim śmieci.

Klatka schodowa kamienicy została ostemplowana drewnianymi balami, co m.in. uniemożliwiło wyniesienie z mieszkania na noszach kobiety przez sanitariuszy.

Lokatorzy dostali również informację o nakazie rozbiórki budynku, choć inspektorat nadzoru budowlanego nie wydał takiej decyzji.

82-letnia kobieta zginęła, gdy przechodziła przez pasy

82-letnia kobieta zginęła na oznakowanym przejściu dla pieszych w Pabianicach (Łódzkie). W środę rano została śmiertelnie potrącona przez daewoo,...

zobacz więcej

Pismo dotyczące decyzji o nakazie rozbiórki było przedmiotem pozwu, w którym Chlebowska wraz z córką Hanną zarzuciły właścicielowi próbę oszustwa. Oskarżony Josef L. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa.

Stefania Chlebowska zmarła na początku czerwca tego roku. W środę poznański sąd rejonowy wydał wyrok w tej sprawie i uznając Josefa L. winnym zarzuconego mu oszustwa wymierzył mu karę 8 miesięcy bezwzględnego więzienia i 20 tys. zł grzywny.

Sędzia Renata Żurowska podkreśliła w uzasadnieniu, że „sąd nie miał wątpliwości co do rzeczywistych intencji i postawy oskarżonego”.

Policjanci zatrzymali seryjnego podpalacza

Sąd Rejonowy w Augustowie aresztował w piątek na 2 miesiące 18-latka podejrzanego o dokonanie w ciągu ponad pół roku siedmiu podpaleń w gminie...

zobacz więcej

– Całokształt działań oskarżonego, którego kulminacją było pismo wysłane w maju 2011 roku, wskazuje na to, że jego jedynym celem było jak najszybsze opróżnienie kamienicy, którą kupił, z lokatorów - po to, aby przystąpić do swoich prac budowlanych. Wydaje się, że oskarżony podejmował wszelkie, również bezprawne działania, aby ten cel osiągnąć jak najszybciej, de facto - ze szkodą istotną dla mieszkających tam osób, a nie działając dla ich dobra – podkreśliła.

Sędzia wskazała, że wysłane przez oskarżonego pismo trzeba oceniać w kontekście jego wcześniejszych działań. Jak mówiła, „jeżeli mamy na uwadze te fakty, te działania oskarżonego, to nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że pismo informujące o nakazie budowlanym rozbiórki było pismem wysłanym w trosce o lokatorów i w przeświadczeniu, że rzeczywiście kamienica się wali. (...) W ocenie sądu, on doskonale sobie zdawał sprawę, że stan kamienicy w momencie, jak ją zastał nie uzasadniał natychmiastowego wysiedlenia lokatorów, a podejmował działania aby ten stan pogorszyć”.

Żurowska zaznaczyła, że w ocenie sądu „działania, które podjął oskarżony były brutalne, bezprawne i były nacechowane dużą dozą bezprawia, bezwzględnością w pozbywaniu się lokatorów z kamienicy, która kupił”.

– Owszem, oskarżony był właścicielem tego budynku i jako właściciel ma określone prawa. Ale prawo własności nie ma bezwzględnego charakteru i nikogo nie uprawnia do dążenia do jego realizacji – po przysłowiowych trupach. Prawo oskarżonego jako właściciela było ograniczone prawem najemczym i on winien te prawa respektować – a nie robił tego celowo, z premedytacją – bo chciał szybko wyburzyć istniejący budynek – zaznaczyła sędzia.

Wyrok wydany w środę przez poznański sąd rejonowy nie jest prawomocny.

źródło:

Zobacz więcej