RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBA zatrzymało trzy osoby. Wielkie straty w Zarządzie Województwa Lubelskiego

Funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby w śledztwie w sprawie wyłudzenia co najmniej 200 tys. zł. Sprawa dotyczy projektu realizowanego przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny. Agenci przeszukali mieszkania oraz biura zatrzymanych.

Sondaż. Jak Polacy oceniają Centralne Biuro Antykorupcyjne

Polacy dobrze oceniają pracę Centralnego Biura Antykorupcyjnego – wynika z badania pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Jak oznajmił, wśród zatrzymanych są dwie osoby zarządzające i przedstawiciel spółek realizujących szkolenia.

Wskazał, że prowadzone przez Biuro postępowanie dotyczy wyłudzenia w latach 2018-2019 dotacji w ramach projektu realizowanego przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A. w Lublinie. Projekt „Usługi rozwojowe dla MŚP w podregionie lubelskim” miał na celu poprawę konkurencyjności oraz przystosowanie pracodawców i pracowników do zmian zachodzących w gospodarce – podaje Brodowski.

Według ustaleń śledczych, mechanizm przestępstwa polegał na wejściu w porozumienie pomiędzy firmą szkolącą a przedsiębiorcą i stworzeniu fikcyjnych dokumentów związanych z organizacją szkolenia. W konsekwencji na otrzymanie zwrotu części kosztów dla przedsiębiorcy ubiegającego się o dotacje.

Przez takie działanie zatrzymani doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Zarząd Województwa Lubelskiego; chodzi o co najmniej 200 tys. zł.

Brodowski poinformował, że agenci CBA przeszukali mieszkania oraz biura zatrzymanych. Zgromadzony materiał zostanie przekazany do zamojskiej prokuratury okręgowej, która nadzoruje toczące się postępowanie. – Jest to pierwsza realizacja w tym postępowaniu – mówi.

źródło:
Zobacz więcej