Wizyta pary królewskiej i umowa – Hiszpania wyciąga rękę do Kuby

Z wizytą na Kubie przebywa król Hiszpanii Filip VI (fot. PAP/EPA/Juan Carlos Hidalgo)

Hiszpania i Kuba podpisały nowe porozumienie o współpracy między obydwoma krajami. W Hawanie przebywa hiszpański król Filip VI i królowa Letycja, którzy swoją obecnością uhonorowali 500. rocznicę założenia kubańskiej stolicy.

Kuba znów ma prezydenta. Urząd przywrócono po 43 latach

Władze Kuby przywróciły zlikwidowany w 1976 r. urząd prezydenta republiki. W czwartek wieczorem podczas nadzwyczajnej sesji jednoizbowego...

zobacz więcej

Podpisana przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów Josepa Borrella i Brunona Rodrigueza umowa o wartości 57,5 mln euro – jak wskazuje agencja AFP – „aktualizuje strategię współpracy hiszpańskiej z Kubą na lata 2019-2022”. Wspólne wysiłki mają koncentrować się na poprawie wydajności współpracy obu krajów, rozwoju ośrodków terytorialnych i wzmocnieniu administracji publicznej.

Przed podpisaniem porozumienia hiszpański król został przyjęty przez prezydenta Kuby Miguela Diaz-Canela. Jak informuje AFP, było to „serdeczne spotkanie”, na którym obydwaj przywódcy podkreślili „pozytywne stosunki dwustronne oparte na więziach historycznych i kulturowych, które są umacniane”.

Hiszpania to trzeci, po Chinach i Wenezueli, partner handlowy Kuby z wymianą o wartości 1,39 mld dolarów w 2018 r. Hiszpańskie władze niejednokrotnie już krytykowały politykę obecnej administracji USA za wywieranie coraz większej presji gospodarczej na Kubę z związku z popieraniem przez Hawanę dyktatury Nicolasa Maduro w Wenezueli.

Hiszpańska para królewska na Kubie przebywać będzie do czwartku. Główne uroczystości z okazji 500-lecia istnienia Hawany odbędą się w piątek i sobotę; oczekuje się że w kubańskiej stolicy pojawi się kilku przywódców z Ameryki Łacińskiej.źródło:

Zobacz więcej