RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael ostrzelał palestyńskie pozycje. Jest wiele ofiar

Unia Europejska zaapelowała o deeskalację napięcia (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

10 Palestyńczyków zginęło w izraelskich atakach wymierzonych w palestyńskie ugrupowanie Islamski Dżihad – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy.

Cios w Islamski Dżihad. Nie żyje jeden z liderów organizacji terrorystycznej

Jeden z czołowych dowódców wspieranego przez Iran radykalnego ugrupowania Islamski Dżihad zginął w Strefie Gazy w rezultacie „precyzyjnego...

zobacz więcej

Jeden z czołowych dowódców wspieranego przez Iran radykalnego ugrupowania Palestyński Islamski Dżihad, Baha Abu al-Atta, zginął wraz z żoną w ataku lotniczym izraelskich sił na jego dom w mieście Gaza.

Ponadto, w ataku w stolicy Syrii, Damaszku, na dom innego przedstawiciela palestyńskiego Islamskiego Dżihadu – wg strony izraelskiej – zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych – podała agencja Reutera. Pozostałe ofiary zginęły podczas operacji sił izraelskich w Strefie Gazy.

W odwecie za ataki sił powietrznych ze Strefy Gazy w kierunku Izraela wystrzelono co najmniej 70 rakiet, z których część przechwycił system antyrakietowy Żelazna Kopuła, jednak 17 Izraelczyków zostało rannych.

Unia Europejska napisała w oświadczeniu, że potępia ataki rakietowe, które dotarły głęboko na terytorium Izraela, i zaapelowała o natychmiastowe ich przerwanie. „Ostrzał rakietowy ludności cywilnej jest całkowicie nie do przyjęcia. (...) Konieczne jest teraz ocalenie życia i zagwarantowanie bezpieczeństwa Palestyńczyków i izraelskich cywilów” – wskazano w komunikacie.

Przedstawiciele władz w Kairze poinformowali, że Egipt zabiega o deeskalację konfliktu między Strefą Gazy a Izraelem. Egipskie służby wywiadowcze w związku z tym „otworzyły kanały” komunikacji z USA oraz UE. Jak przypomina agencja AP, Egipt często jest mediatorem między stroną palestyńską a Izraelem.

Agencja zauważa, że wtorkowe izraelskie naloty wymierzone w wyższych rangą dowódców Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy i Syrii nasilają konfrontację Izraela z Iranem w regionie i grożą wywołaniem kolejnej niszczycielskiej fali transgranicznej przemocy z palestyńskimi bojownikami. Reuters pisze o najpoważniejszej eskalacji przemocy od kilku miesięcy.

źródło:

Zobacz więcej