RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent wyciąga rękę do opozycji, ta mówi o „hipokryzji i pustosłowiu gnijącej władzy”

Prezydent podszedł do poselskich liderów Lewicy, KO, PSL, Konfederacji oraz PiS, i podał im rękę (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku – apelował podczas inauguracji IX kadencji Sejmu prezydent Andrzej Duda. – To hipokryzja i pustosłowie gnijącej władzy – komentowali przedstawiciele opozycji.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. „To piękna sprawa zostać wybranym przez obywateli”

Rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu wolnej i suwerennej Polski to niezwykły czas dla państwa posłów. To wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego...

zobacz więcej

– Chciałbym, żeby ocena pracy Wysokiej Izby w polskim społeczeństwie rosła – mówił Andrzej Duda apelując o język szacunku w debacie. Wezwał parlamentarzystów, by najważniejsza była dla nich miłość do drugiego człowieka i ojczyzny.

Pod koniec wystąpienia apelował też do posłów o zgodę i o podanie sobie rąk. Sam podszedł do zasiadających w pierwszym rzędzie poselskich ław liderów Lewicy, KO, PSL, Konfederacji oraz Zjednoczonej Prawicy, i podał im rękę.

Na koncyliacyjne gesty, nie tylko ze strony szefa państwa, zwrócił uwagę poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości złożone w pierwszym dniu obrad oświadczenia partii i koła poselskiego dają nadzieję na „koniec opozycji totalnej”. – Jeśli tak rzeczywiście będzie, to będzie to wielki postęp w naszym życiu publicznym i zmiana, na którą z całą pewnością oczekuje społeczeństwo, zmiana w interesie polskiej demokracji, polskiego społeczeństwa, polskiego narodu, polskiej przyszłości – powiedział Jarosław Kaczyński.

Karczewski: Poczułem się urażony

– Poczułem się urażony, bo przecież starałem się, żeby debaty w Senacie odbywały się zupełnie w innej atmosferze niż w izbie oddalonej o kilkaset...

zobacz więcej

Inny był ton wypowiedzi przedstawicieli opozycji. Bezpośrednio po wyborze Tomasza Grodzkiego na funkcję marszałka Senatu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Odnosząc się do wypowiedzi prezesa PiS szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powiedział, że dedykuje „to głosowanie prezesowi Kaczyńskiemu, który stwierdził, że opozycja totalna się skończyła”. – Chciałem mu powiedzieć, że dzisiaj skończyła się władza totalna – oświadczył Schetyna.

Posłanka PO-KO Joanna Mucha negatywnie oceniła przemówienie prezydenta, które według niej było pozbawione jakiejkolwiek treści.

Podobnie odniósł się do przemówienia Andrzeja Dudy rzecznik PO Jan Grabiec.

źródło:
Zobacz więcej