RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niezwykłe listy Fleminga do żony. Korespondencja zostanie wystawiona na aukcji

Listy zostaną wystawione na internetowej aukcji, która będzie dostępna od 3 do 10 grudnia 2019 roku (fot. Express/Getty Images)

Na internetowej aukcji zostanie wystawionych ponad 160 listów wymienionych między Ianem Flemigniem – brytyjskim pisarzem znanym z serii powieści o Jamesie Bondzie – i jego żoną. Ich łączna wartość jest szacowana na od 200 tys. do 300 tys. funtów brytyjskich.

Prawdziwy James Bond. Czaił się na Niemców z łukiem, szpiegował sowietów

James Bond jest nazywany ostatnim mężczyzną w Hollywood. Teza dość mocno naciągana, ale ciekawa, szczególnie w kontekście pierwowzorów 007. Jedną z...

zobacz więcej

Korespondencja, która zostanie wystawiona na licytacji, była wymieniana pomiędzy pisarzem i jego żoną Anną przez ponad 20 lat. Gabriel Heaton, specjalista od książek i rękopisów w domu aukcyjnym, powiedział, że listy te są „niezwykłym zapisem życia autora”. Mają dostarczać także wgląd w powstanie postaci Jamesa Bonda.

Zdaniem Heatona nie jest przypadkiem, że Fleming napisał swoją pierwszą powieść o brytyjskim agencie, „Casino Royale”, w tym samym roku, w którym wziął ślub.

Zanim Ann i Ian Fleming stanęli na ślubnym kobiercu, byli kochankami. Para pobrała się w 1952 r., co bynajmniej nie powstrzymało pisarza od wchodzenia w kolejne romanse.

W jednym z listów Ann napisała: „Wspominałeś o złych czasach kawalerskich. Jedyną osobą, z którą nigdy nie przestałeś sypiać , byłam ja!”. „(…) krzywdzimy się do tego stopnia, że życie staje się trudne do zniesienia” – pisał z kolei Fleming. W listach pisarza można znaleźć także wiele historii z jego podróży.

Cała korespondencja liczy łącznie ponad 500 stron. Część z nich została napisana ręcznie, a część na maszynie. Listy zostaną wystawione na internetowej aukcji, która będzie dostępna od 3 do 10 grudnia 2019 r. Ich łączna wartość jest szacowana na od 200 tys. do 300 tys. funtów brytyjskich.

źródło:
Zobacz więcej