RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nowy sposób na wykrycie narkomana

Narkomana wykryje się po zbadaniu odcisków palców. (fot. shutterstock/simon jhuan)
Narkomana wykryje się po zbadaniu odcisków palców. (fot. shutterstock/simon jhuan)

Nowa metoda badania odcisków palców nie tylko pozwala wykryć śladowe ilości heroiny na skórze. Dzięki temu można także odróżnić narkomana od osoby, która tylko przypadkowo zabrudziła sobie ręce zakazaną substancją – poinformował „The Journal of Analytical Toxicology”.

Wiadomo, w jakich uzależnieniach dominują kobiety, a w jakich mężczyźni

Ponad 74 proc. ogółu osób uzależnionych od zakupów stanowią w Polsce kobiety – tak wykazał projekt badawczy związany z uzależnieniami...

zobacz więcej

Naukowcy opracowali zaawansowaną technologię testowania odcisków palców, z wykorzystaniem spektrometrii masowej o wysokiej rozdzielczości. Dzięki niej można wykryć heroinę, jej pochodne, 6-monoacetylomorfinę (6-AM) i inne substancje związane z przyjmowaniem tego narkotyku.

Naukowcy pobierali odciski palców od ogłaszających się na odwyk osób, które przyznały się do przyjęcia heroiny lub kokainy w ciągu ostatnich 24 godzin. Odciski pobrano z każdego palca prawej ręki, a uczestnicy zostali następnie poproszeni o dokładne umycie rąk wodą z mydłem oraz noszenie nitrylowych rękawiczek przed pobraniem kolejnego zestawu odcisków palców.

W ten sam sposób odciski pobrane zostały także od 50 osób, które nie brały narkotyków.

Narkotyki w lodówce. Policja znalazła 3000 porcji dealerskich

45-latek przechowywał w lodówce 250 gramów amfetaminy oraz marihuanę – łącznie blisko 3000 porcji dealerskich. Mieszkaniec Pisza z woj....

zobacz więcej

Jak się okazało, technologia pozwalała zidentyfikować ślady heroiny i 6-AM u osób nieprzyjmujących narkotyków w każdym z wymyślonych przez naukowców scenariuszy: po dotknięciu heroiny; dotknięciu, a następnie umyciu rąk; także wtedy, gdy wymieniono uścisk dłoni z osobą, która miała kontakt z heroiną.

Po porównaniu wyników analiz okazało się, że związki takie, jak morfina, noskapina czy acetylokodeina – obok heroiny i 6-Am – są niezbędne do odróżnienia narkomanów od niebiorących narkotyków. Związki te były obecne tylko w odciskach palców osób zażywających narkotyki.

Zdaniem autorów w podobny sposób można sprawdzać, czy pacjent przyjmuje przepisany mu lek, niekoniecznie narkotyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej