RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent o szerokim poparciu dla Elżbiety Witek: Jestem zbudowany

– Muszę powiedzieć, że dzisiaj jestem zbudowany. Te głosowania które stworzyły tak wielką legitymację, ale zarazem tak duże zobowiązanie dla pani marszałek Elżbiety Witek, pokazują, że debata w polskim parlamencie może być konstruktywna – ocenił Andrzej Duda. Prezydent otworzył pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji.

Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu

Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości została wybrana na marszałka Sejmu. Była jedynym zgłoszonym kandydatem. W głosowaniu wzięło udział 459...

zobacz więcej

Prezydent wskazał, że dowodzą tego „głosy, które padły dzisiaj z różnych stron sali sejmowej”.

– Ze strony KO, która wstrzymała się od głosowania, nie zagłosowała przeciwko tej kandydaturze, nie wystawiła swojego kandydata, pozytywny głos PSL i partii K'15, które zagłosowały za kandydaturą pani poseł na marszałka czy wreszcie Lewica, która, jak inne ugrupowania, nie zgłosiła swojego kandydata i także poparła tę kandydaturę – wyliczał Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta dyskusja nad wyborem marszałka Sejmu i przebieg głosowania pokazuje, „że debata w polskim parlamencie może być konstruktywna”. – To oczywiście stwarza zobowiązanie dla pani marszałek – ocenił.

Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości była jedynym zgłoszonym kandydatem na Marszałka Sejmu. W głosowaniu, które poprzedziły wystąpienia przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych, wzięło udział 459 posłów; większość bezwzględna wynosiła 230 głosów.

Elżbietę Witek poparło 314 posłów, przeciw było 11, wstrzymało się 134, jeden poseł nie głosował. Prócz posłów Zjednoczonej Prawicy za marszałek zagłosowało 48 posłów Lewicy i 30 posłów PSL. Przeciwni byli wszyscy posłowie Konfederacji, a wstrzymali się posłowie KO.

źródło:
Zobacz więcej