Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Lewica bardziej totalna od KO? „To będzie walka o przywództwo na opozycji”

Politycy Prawa i Sprawiedliwości są przekonani, że nowa kadencja Sejmu nie będzie spokojniejsza od poprzedniej. – Na pewno to będzie bardzo ciekawy i trudny parlament, ponieważ mamy zupełnie nowe ugrupowania. One będą miały swoje ambicje – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Bartosz Kownacki. – Mamy też ugrupowania, które przegrały te wybory, takie jak Koalicja Obywatelska, która ma dużo mniej parlamentarzystów niż wcześniej. To spowoduje, że w najbliższych miesiącach dojdzie do walki o przywództwo na opozycji – uważa Kownacki.

Historyczne przemówienie i pojednawczy gest prezydenta. Posłowie PO krytykują

„Przemówienie Andrzeja Dudy na bardzo wysokim poziomie” – takie opinie przeważają w komentarzach obserwatorów, dziennikarzy, polityków i...

zobacz więcej

Czy opozycja powinna być „totalna”, jak mówił dotychczas Grzegorz Schetyna, czy merytoryczna?

– Uważam, że opozycja powinna być jak najbardziej merytoryczna, natomiast jeżeli chodzi o wartości demokracji czy trójpodziału władzy, tutaj nie ma kompromisów i na pewno tego kompromisu nie będzie z naszej strony, dlatego przyszłam z tym szalikiem – stwierdziła Anita Sowińska. Posłanka Lewicy wystąpiła z szalikiem z napisem „konstytucja” podczas ślubowania poselskiego.

– Wybory pokazały, że bycie totalną opozycją się nie opłaca, ale patrząc na lewą stronę polskiego Sejmu i Senatu niestety myślę, że będzie jeszcze gorzej. Jedynym pomysłem lewicowych ugrupowań na zaistnienie będzie wszczynanie wojen ideologicznych – mówił nam poseł PiS Jan Kanthak.

Jak parlamentarzysta komentuje sposób, w jaki ślubowanie złożyła nowa posłanka Lewicy? – To tylko pokazuje, jakie ma podejście do powagi Sejmu. Tego rodzaju zachowania będą nagminne – przewidywał poseł Kanthak.

– Będzie to kadencja bardzo kolorowa, dramatyczna, z licznymi poważnymi epizodami. Ta izba będzie jednak w lepszym stopniu odzwierciedlała wyborców, ich poglądy, przekonania niż ta poprzednia. Nigdy nie byłem zwolennikiem opozycji totalnej. Jestem zwolennikiem opozycji racjonalnej. Mam nadzieję, że dzięki pracy w Senacie pokażemy, że możemy być niezwykle konstruktywni i niezwykle krytyczni wobec rządu – powiedział nam senator PO Bogdan Zdrojewski.

Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu

Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości została wybrana na marszałka Sejmu. Była jedynym zgłoszonym kandydatem. W głosowaniu wzięło udział 459...

zobacz więcej

Czy to oznacza, że nie będzie kolejnych prób blokowania mównicy, jak to miało miejsce w Sejmie w grudniu 2016 roku? Nie będzie prób zablokowania posłów wychodzących z Sejmu czy też ataków na polityków, jak te na Kornela Morawieckiego? „Będziesz siedział” – słyszał od zwolenników opozycji nieżyjący już ojciec premiera.

– Za Sejm nie odpowiadam – stwierdził senator Zdrojewski. Poseł PO Dariusz Joński uzależnia to od zachowania najważniejszych polityków w państwie.

– Nie wiem jaka będzie do końca ta kadencja, bo nie wiem jakie będą emocje na sali. Nie wiem czy pani marszałek będzie potrafiła prowadzić obrady w sposób koncyliacyjny, aby pogodzić wszystkie strony na tej sali – mówił Joński.

Poseł Mirosław Suchoń z Nowoczesnej nie przypomina sobie, żeby jego partia była opozycją totalną. Przypomnieliśmy mu jednak blokowanie mównicy, nazywane puczem.

Historyczne przemówienie i pojednawczy gest prezydenta. Posłowie PO krytykują

„Przemówienie Andrzeja Dudy na bardzo wysokim poziomie” – takie opinie przeważają w komentarzach obserwatorów, dziennikarzy, polityków i...

zobacz więcej

– Te wszystkie wydarzenia miały miejsce, kiedy PiS próbowało kneblować dziennikarzom usta; opozycja broniła miejsca dziennikarzy w Sejmie, aby mogli relacjonować obrady parlamentu – stwierdził Suchoń.

– Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość jest dojrzałą partią, do tych złych pomysłów nie wróci. W związku z tym nie trzeba będzie używać środków niestandardowych – dodał.

Politycy Zjednoczonej Prawicy nie obawiają się kolejnych kontrowersyjnych zachowań opozycji.

– To będzie barwna kadencja Sejmu. Myślę, że będzie wiele „kolorowych” inicjatyw. Na tym tle Prawo i Sprawiedliwość będzie prezentowało się jako przewidywalna formacja, dla której dobro naszego kraju i Polski jest najważniejsze – mówił poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Czy nowy Sejm może być bardziej merytoryczny? – Chciałbym, żeby był bardziej merytoryczny, ale intuicja polityczna podpowiada mi, że obecność pani Klaudii Jachiry i innych ludzi, którzy stawiają przede wszystkim na światopogląd jako priorytet, doprowadzi do konfliktu – powiedział nam poseł PiS Jacek Ozdoba.

źródło:
Zobacz więcej