RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu

Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości została wybrana na marszałka Sejmu. Była jedynym zgłoszonym kandydatem. Głosowanie poprzedziły wystąpienia przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych.

Historyczne przemówienie i pojednawczy gest prezydenta. Posłowie PO krytykują

„Przemówienie Andrzeja Dudy na bardzo wysokim poziomie” – takie opinie przeważają w komentarzach obserwatorów, dziennikarzy, polityków i...

zobacz więcej

W głosowaniu wzięło udział 459 posłów; większość bezwzględna wynosiła 230 głosów. Elżbietę Witek poparło 314 posłów, przeciw - 11, wstrzymało się - 134, jeden poseł nie głosował. Prócz posłów Zjednoczonej Prawicy, za marszałek zagłosowało 48 posłów Lewicy i 30 posłów PSL. Przeciw byli wszyscy posłowie Konfederacji, a wstrzymali się posłowie KO.

– Zapewne Wysoka Izba pamięta wiele wyborów marszałków Sejmu, ale takiego wyboru jeszcze nie było. Jesteśmy pod wrażeniem tak szerokiego poparcia dla pani marszałek Witek – skomentował ten wybór marszałek senior Sejmu IX Kadencji, Antoni Macierewicz.

Elżbieta Witek podziękowała posłom za wybór na urząd marszałka izby niższej parlamentu. Polityk Prawa i Sprawiedliwości powiedziała, że jest zaszczycona tym, iż głosowali na nią także posłowie z innych partii:

– Dla mnie to jest wyjątkowy dzień, ale myślę też, że wyjątkowy dzień w tej izbie. Jestem ogromnie zaszczycona, bo patrząc na tę tablicę z wynikami głosowań widać, że głosowali na mnie także państwo spoza mojego klubu, za co bardzo serdecznie dziękuję. To jest dla mnie ogromny zaszczyt, ogromne wyróżnienie i oczywiście zobowiązanie.

Marszałek Sejmu powiedziała, że zrobi wszystko, aby każdy poseł mógł w godny sposób prezentować swoje poglądy. Przypominając, że w ławach sejmowych zasiada już piątą kadencję, zaznaczyła, że zawsze każdego posła darzy i zawsze darzyła wielkim szacunkiem. Podkreśliła, że sprawowanie mandatu posła i współdecydowanie o losach narodu jest wyróżnieniem.

Poprosiła także posłów, aby i oni szanowali jej polecenia w czasie obrad. Elżbieta Witek zadeklarowała, że zgodnie z regulaminem będzie robić wszystko, aby każdy poseł znalazł u niej wsparcie w razie potrzeby. – Moje drzwi będą zawsze otwarte - powiedziała marszałek Sejmu.

źródło:
Zobacz więcej