RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Historyczne przemówienie i pojednawczy gest prezydenta. Posłowie PO krytykują

Najnowsze

Popularne

„Przemówienie Andrzeja Dudy na bardzo wysokim poziomie” – takie opinie przeważają w komentarzach obserwatorów, dziennikarzy, polityków i publicystów. Z entuzjazmem przyjęte zostało wezwanie do merytorycznej debaty parlamentarnej i gest pojednania, podania ręki liderom wszystkich środowisk politycznych zasiadających w Sejmie. Odmiennego zdania są posłowie Platformy Obywatelskiej i Konfederacji, a prezydenta krytykują dziennikarze TVN, TOK FM i Onetu. „Pomyliło się Prezydentowi orędzie z pogaduszkami u znajomych” – napisała Joanna Mucha na Twitterze.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. „To piękna sprawa zostać wybranym przez obywateli”

Rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu wolnej i suwerennej Polski to niezwykły czas dla państwa posłów. To wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego...

zobacz więcej

Na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu prezydent życzył posłom, aby służąc Rzeczypospolitej i obywatelom osiągnęli swoje cele i zrealizowali swoje pragnienia. – Chciałbym, żeby ocena pracy wysokiej Izby w polskim społeczeństwie rosła, to jest bardzo ważne, żeby ludzie o Sejmie i o posłach mówili dobrze – dodał.

– Polska jest jedna i proszę, żebyście państwo zawsze o tym pamiętali. Chciałbym, żebyście państwo teraz, na rozpoczęcie tej kadencji, na początek podali sobie rękę. Po prostu, tak zwyczajnie, jak ci, którzy spotykają się po to, żeby toczyć debatę o bardzo ważnych sprawach i umieją usiąść i spokojnie dyskutować, po to, żeby się spotkać i rozejść w pokoju i w przyjaźni. Mimo wszystkich różnic i podziałów – powiedział Andrzej Duda.

– Każdy z państwa ma znajomych, a bardzo często i rodzinę o różnych poglądach, przecież wiecie o tym. Powinniśmy robić wszystko, żeby tych sporów, zwłaszcza wewnątrzrodzinnych było jak najmniej. Czasem mówią: „ryba psuje się od głowy. Głowa jest tutaj” – oświadczył prezydent.

Andrzej Duda podziękował też za przybycie na inauguracyjne posiedzenie Sejmu byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

Gest prezydenta skomentowali internauci, dziennikarze i politycy. W większości uznano gest i słowa Andrzeja Dudy za godne szacunku. Niektórzy nie oszczędzili jednak głowie państwa słów krytyki.

Były też wpisy polityków opozycji i krytyczne słowa dziennikarzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej