RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. „To piękna sprawa zostać wybranym przez obywateli”

Najnowsze

Popularne

Rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu wolnej i suwerennej Polski to niezwykły czas dla państwa posłów. To wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego społeczeństwa zasiadać w tej izbie, dyskutować o najważniejszych polskich sprawach – powiedział w orędziu na inaugurację nowej kadencji Sejmu prezydent Polski Andrzej Duda. – To piękna sprawa zostać wybranym przez obywateli – mówił.

Sondaż parlamentarny. PiS z poparciem wyższym niż w wyborach

Prawo i Sprawiedliwość ma prawie dwukrotną przewagę nad Koalicją Obywatelską – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji podziękował Polakom za udział w wyborach i rekordową frekwencję. – Dali wyraz swojej odpowiedzialności i poczuciu obywatelskiego obowiązku korzystając ze swojego prawa wyborczego – podkreślił.

– Chciałem bardzo serdecznie podziękować naszym rodakom, wyborcom, którzy w tak odpowiedzialny i niezwykły, chyba niespodziewany dla nikogo sposób dali wyraz swojej odpowiedzialności i poczuciu obywatelskiego obowiązku korzystając ze swojego prawa wyborczego w ostatnich wyborach parlamentarnych – powiedział prezydent.

Podkreślił, że 18,5 miliona obywateli, 62 proc. wyborców, którzy udali się do urn, to wynik nienotowany po 1989 roku.

– Wszystkim Polakom i w kraju, i zagranicą, wszystkim, którzy oddali swój głos, wszystkim, którzy właśnie zrobili to w poczuciu odpowiedzialności za sprawy naszego państwa, w poczuciu odpowiedzialności za naszą przyszłość, chciałem im z całego serca podziękować – powiedział. – Dla wielu z nich był to wysiłek, także i czasowy, zwłaszcza poza granicami, aby ten głos oddać – dodał.

– W wyniku wyborów do Sejmu wszystkie ogólnopolskie komitety mają posłów, to niezwykle ważne, bo oznacza, że prawie wszyscy obywatele, którzy głosowali, mają tu swych reprezentantów, którzy przedstawiają ich punkt widzenia – mówił prezydent RP.

Prezydent dodał, że to „piękna sprawa zostać wybranym przez obywateli do polskiego Sejmu”.

– Miałem ten zaszczyt zasiadać razem z Wami tutaj. Był to ten okres mojego życia, który wspominam niezwykle mile. Bardzo cenne jest do dziś dla mnie wspomnienie kontaktów, które miałem z państwem, spraw, które załatwialiśmy, dyskusji, czasem żarliwych, politycznych, których było tak wiele ładunku merytorycznego, w których było tak wiele argumentów, jak powinna wyglądać Polska – powiedział.

– Chciałbym życzyć państwu, żeby takie debaty toczyły się w polskim Sejmie nadal, żebyście mogli nadal dyskutować o polskich sprawach. Jestem przekonany, że w wielu ważnych sprawach da się znaleźć porozumienie i wspólne zdanie, nawet jeśli istnieją różnice poglądów – mówił.

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji

Od odegrania hymnu państwowego rozpoczęło się we wtorek po godz. 12 inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji. Otworzył je marszałek senior...

zobacz więcej

Inauguracja Sejmu nowej kadencji

Do Sejmu przybył premier Mateusz Morawiecki, zaproszeni zostali również przedstawiciele organów państwowych takich jak RPO, RPD, prezesi sądów i trybunałów, a także korpus dyplomatyczny.

Wśród obecnych są m.in. przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, prezes TK Julia Przyłębska, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Obecny w Sejmie jest również m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Po orędziu prezydenta marszałek senior przeprowadzi ślubowanie posłów. Ich nazwiska będą wyczytywane przez marszałka seniora. Po odczytaniu roty ślubowania każdy z kolejno wywołanych posłów wstaje i wypowiada słowo: „ślubuję”. Poseł może dodać zdanie: „Tak mi dopomóż Bóg”. Samo ślubowanie potrwa około godziny.

Po ślubowaniu głos zabierze premier Mateusz Morawiecki, który – zgodnie z konstytucją – poda rząd do dymisji.

Po wystąpieniu szefa rządu marszałek senior przeprowadzi wybór marszałka Sejmu. Kandydatem największego klubu, czyli Prawa i Sprawiedliwości, jest dotychczasowa marszałek Elżbieta Witek.

Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad.

Sejm w drodze uchwały ustala także liczbę wicemarszałków. Projekt uchwały w tej sprawie może wnieść co najmniej 15 posłów. Zwyczajowo w Prezydium Sejmu reprezentowane są wszystkie kluby poselskie. Marszałek Sejmu zarządza wybory wicemarszałków.

Podczas pierwszego posiedzenia posłowie zajmują miejsca na sali obrad według rozdziału ustalonego przez marszałka seniora. Zgodnie z propozycją Kancelarii Sejmu na prawo od marszałka Sejmu zasiadać ma klub Prawa i Sprawiedliwości (235 posłów), obok, bliżej mównicy – politycy PSL (30 posłów), a w rzędach za ludowcami – posłowie Konfederacji (11 posłów); dalej w lewej części – posłowie Koalicji Obywatelskiej (134 posłów) i Lewicy (49 posłów).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej