RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czysta kokaina na francuskich plażach. Żandarmeria znalazła setki kilogramów narkotyku

Francuska policja znalazła ponad 760 kg kokainy na wybrzeżu atlantyckim (fot. Laurent Viteur/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Francuska policja znalazła ponad 760 kg kokainy na wybrzeżu atlantyckim (fot. Laurent Viteur/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Ocean Atlantycki wyrzuca na plaże Francji paczki z narkotykami. Od połowy października żandarmeria znalazła na wybrzeżu 763 kg kokainy, m.in. na plaży Gressier w miejscowości Le Porge w regionie Nowa Akwitania w południowo-zachodniej Francji – informuje portal franceinfo. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób narkotyki trafiły do Atlantyku.

Włoska policja rozbiła międzynarodowy gang narkotykowy. Jego szef mieszkał w Polsce

Włoska policja zatrzymała 19 osób z grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków. Większość z nich pochodzi z Tanzanii. Do aresztowań...

zobacz więcej

Kokaina produkowana jest wyłącznie w Ameryce Łacińskiej i to stamtąd właśnie pochodzą paczki znalezione na wybrzeżu atlantyckim – przekazał w rozmowie z franceinfo David Weinberger, socjolog z narodowego instytutu wyższych studiów bezpieczeństwa i sprawiedliwości (INHESJ). Przyznał, że statek to najczęściej używany środek do przewozu tego narkotyku.

95 proc. kokainy produkowanych jest w trzech krajach – Boliwii, Kolumbii i Peru. Przemytnicy najchętniej sprowadzają czysty narkotyk i taki właśnie znaleziono na francuskich plażach. Koszt jednego kilograma szacowany jest na ok. 35 tys. euro, więc 760 kg daje kwotę 26 milionów euro.

Według Davida Weinbergera, rynek kokainy kwitnie we Francji i w Europie Zachodniej. A znalezienie paczek jest dowodem, że na nasz kontynent trafia coraz więcej tego narkotyku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej