Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Zmiany w centrum Katowic. Deptak ma być gotowy w przyszłym roku

Rozpoczyna się przebudowa ul. Dworcowej (fot. Materiały prasowe)

Rozpoczyna się zapowiadana od kilkunastu miesięcy przez władze Katowic przebudowa zaniedbanej ul. Dworcowej w ścisłym centrum, przed dawnym dworcem kolejowym. Planowany tam deptak ma być gotowy w III kw. 2020 r.

Pierwsze efekty programu dworcowego: dworzec w Pruszkowie oddany do użytku

Są pierwsze efekty programu dworcowego. Ogłoszony dwa lata temu projekt zakłada remont prawie dwustu dworców kolejowych z całej Polsce. Program...

zobacz więcej

„To następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisywać się w naszą politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego” – zaznaczył cytowany w informacji miasta jego prezydent Marcin Krupa.

„Na przebudowanym deptaku pojawi się zieleń i mała architektura. Zgodnie z głosami mieszkańców ulica Dworcowa docelowo zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów, nasadzimy na niej aż 54 drzewa, zostanie zmieniona nawierzchnia oraz zamontowane zostaną nowe ławki i oświetlenie” – dodał Krupa.

Przebudowa ul. Dworcowej rozpocznie się na odcinku od ul. Dyrekcyjnej do ul. Tylnej Mariackiej. Na wtorek przewidziano rozpoczęcie demontażu wyspy drogowej na skrzyżowaniu ul. Św. Jana z ul. Dworcową. Od czwartku planowane jest zamknięcie ul. Dworcowej i wprowadzenie zmian w organizacji ruchu.

Chcąc dojechać z tunelu pod dworcem na ul. Francuską, kierowcy będą musieli wybrać ul. Wojewódzką. Jednocześnie ul. Tylna Mariacka stanie się dwukierunkowa, z wjazdem i wyjazdem od ul. Francuskiej. Wykonawca w tym okresie rozpocznie roboty przygotowawcze i rozbiórkowe na zamkniętym dla ruchu odcinku ul. Dworcowej.

Rząd przyjął przepisy dotyczące realizacji systemu komunikacyjnego CPK

Rząd przyjął w poniedziałek wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Opracowanie to ma umożliwić m.in. sprawniejszą realizację inwestycji...

zobacz więcej

Wykonawcą jest wyłoniona w powtórzonym przetargu firma Silesia Invest. Wartość umowy to 15,6 mln zł. Prace powinny zakończyć się w III kw. przyszłego roku. Ul. Dworcowa będzie już kolejną przebudowaną przestrzenią Katowic. W poprzednich latach m.in. wyremontowano Rynek wraz z okolicznymi ulicami, a wcześniej ul. Mariacką, na której koncentruje się rozrywkowe życie miasta.

Dotąd nieodnowiony pozostawał obszar w rejonie ul. Dworcowej, przy której mieszczą się m.in. hotele i przebudowywany dziś w znacznej części zabytkowy dawny dworzec – obecnie w nowych, prywatnych rękach. Główna część ul. Dworcowej, od skrzyżowania z ul. św. Jana do skrzyżowania z ul. Mielęckiego i Mariacką, służyła dotąd jako nieuporządkowany parking.

Centralnym punktem odnowionego miejsca ma być wyłączony z ruchu plac na wysokości zbiegu ul. Dworcowej i Dyrekcyjnej (o wymiarach około 55 m na 37 m). Od strony ul. św. Jana zaplanowano niewielki parking – na ok. 30 miejsc. Zamiast usuniętych w lutym br. trzech dotychczasowych drzew, posadzone mają zostać 54 nowe, wysokie na 4–5 m.


Wykonawcę parkingu automatycznego (bez przebudowy samej ulicy) miasto wyłoniło w ub. roku. Została nim firma Grand z Korzennej w woj. małopolskim, za cenę 19,7 mln zł brutto. We wtorek katowicki magistrat podał, że parking ten powstanie w drugiej połowie 2020 r; jednocześnie w mieście od przyszłego roku ma być wdrażana nowa polityka parkingowa.

Ma ona oznaczać znaczący wzrost cen w strefie płatnego parkowania dla osób spoza Katowic – przy jednoczesnym zagwarantowaniu znaczących upustów dla katowiczan, którzy będą posiadać kartę mieszkańca. Przetarg na dostarczenie i obsługę systemu Katowickiej Karty Mieszkańca miasto ogłosiło z końcem października; system ma ruszyć w ciągu pół roku od umowy.

źródło:

Zobacz więcej