Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Katalończycy blokują autostradę. Francuska policja użyła gazu i pałek

Francuska policja rozprasza manifestację na granicy między Katalonią a Francją (fot. REUTERS/Rafael Marchante)

Francuska policja użyła gazu łzawiącego wobec demonstrantów na granicy między Katalonią a Francją, na terenie gminy La Jonquera – podają hiszpańskie media. Od poniedziałku setki Katalończyków blokują przejście graniczne na autostradzie AP-7, zatrzymując ruch drogowy w obu kierunkach.

Premier Hiszpanii odwiedził rannych policjantów w Barcelonie

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez odwiedził policjantów rannych w wyniku zamieszek separatystów w Barcelonie. To pierwsza wizyta hiszpańskiego szefa...

zobacz więcej

Demonstranci przybyli na wezwanie ruchu „Demokratyczne Tsunami” (Tsunami Democràtic), wspierającego niepodległość Katalonii. Protesty były zaplanowane na trzy dni. Po blisko 24 godzinach siły policyjne, wzmocnione przez francuskich funkcjonariuszy, zaczęły rozpraszać manifestantów.

Podczas akcji wobec manifestantów został użyty gaz pieprzowy. Niektórzy zaczęli więc opuszczać okupowany teren. Jak podaje dziennika „El País”, policjanci zadawali też ciosy pałkami, ale jak na razie nie postawiono żadnych zarzutów.

Podczas manifestacji na granicy hiszpańsko-francuskiej Katalończycy wykrzykiwali różne hasła, m.in. „wolność dla więźniów politycznych”.

Protesty w Katalonii wybuchły wraz z ogłoszeniem wyroków w sprawie 9 przywódców katalońskiego ruchu niepodległościowego, którzy zostali aresztowani po nieudanej próbie secesji w 2017 r. W połowie października sąd skazał ich na więzienie.

źródło:
Zobacz więcej