Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Dworczyk o tece ministra sportu: Jest kilka bardzo dobrych nazwisk

Prawdopodobnie we wtorek 19 listopada zostanie wygłoszone exposé premiera Mateusza Morawieckiego – zapowiedział w TVP szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że jeśli chodzi o nowego ministra sportu, premier rozważa kilka nazwisk. – W polityce jest czymś normalnym, że są prowadzone rozmowy – wskazał.

Paweł Kowal: W grze o Senat było Ministerstwo Sprawiedliwości

– Słyszałem, że wczoraj wieczorem większość PiS-owska podkupywała senatorów na najważniejsze stanowiska. Już nie Ministerstwo Sportu, ale nawet...

zobacz więcej

We wtorek po południu Senat zbiera się na inauguracyjnym posiedzeniu, podczas którego senatorowie złożą ślubowanie. Wybrany zostanie też marszałek Izby, a prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie.

W „Kwadransie politycznym” TVP1 minister Dworczyk zapytany o to, czy większość w Senacie jest przesądzona, wskazał, że nie chce spekulować na ten temat. – Najlepiej poinformowani tutaj są senatorowie. Dla mnie ważne jest, by pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu przeszło w sposób spokojny – wskazał.

Na pytanie, czy prowadzone są rozmowy z opozycją o możliwym przejściu senatorów do współpracy z PiS powiedział, że „w polityce jest czymś normalnym, że są prowadzone rozmowy”.

– Wielokrotnie byliśmy świadkami tego, jak politycy różnych ugrupowań zmieniali barwy. Uważali, że z punktu widzenia realizacji ich celów programowych, z jakimi szli do wyborów, o jakich mówili sowim wyborcom, korzystniej jest wesprzeć większość parlamentarną. W tym przypadku nie chcę przesądzać – mówił.

Zapytany, kiedy premier wygłosi w Sejmie exposé stwierdził, że w tej sprawie nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia. – Bardziej prawdopodobny w moim przekonaniu w tym momencie jest wtorek 19 listopada – mówił.

Odniósł się też do spekulacji medialnych, że fotel ministra sportu może być przeznaczony dla jednego z senatorów opozycji w zamian za poparcie PiS. – Wczoraj rozmawiałem z premierem, wiem, że nie ma w tej sprawie ostatecznej decyzji. Jest kilka bardzo dobrych nazwisk, sam wiem o dwóch świetnych kandydaturach, które są potencjalnie rozpatrywane. To są decyzje premiera, prezydenta i kierownictwa partii – powiedział Dworczyk.

źródło:
Zobacz więcej