RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje współtwórca lubelskiej „Solidarności” Norbert Wojciechowski

Do 1989 roku był kierownikiem i redaktorem naczelnym Działu Wydawniczo-Poligraficznego KUL (fot. yt/ Europejskie Centrum Solidarności / Gdańsk)

11 listopada, w Święto Niepodległości, zmarł Norbert Wojciechowski – samorządowiec, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, współtwórca lubelskiej „Solidarności”. Miał 80 lat.

Nie żyje Jan Byrczek. Wybitny jazzman miał 83 lata

Jan Byrczek, kontrabasista, założyciel i pierwszy redaktor naczelny "Jazz Forum", zmarł w szpitalu w Myślenicach. Miał 83 lata.

zobacz więcej

Urodzony w 1939 roku Norbert Wojciechowski był związany z „Solidarnością”, do której wstąpił w 1980 roku. Był m.in. członkiem prezydium zarządu Regionu Środkowowschodniego związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego stanął na czele regionalnego komitetu strajkowego . Po pacyfikacji protestów pozostał w ukryciu, ujawnił się dopiero kilka miesięcy później, po interwencji biskupów. Współpracował również z prasą podziemną i niejawnymi strukturami NSZZ „S”.

Do 1989 roku był kierownikiem i redaktorem naczelnym Działu Wydawniczo-Poligraficznego KUL. Rok później został radnym Lublina, następnie przewodniczącym sejmiku wojewódzkiego. Tę funkcję sprawował przez 8 lat.

W latach 1998-2002 sprawował mandat radnego sejmiku I kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność.

Był także członkiem Porozumienia Centrum, z którym współtworzył Porozumienie Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Z ugrupowaniem w 2002 przystąpił do nowej partii pod nazwą SKL - Ruch Nowej Polski. Natomiast w 2005 został członkiem Platformy Obywatelskiej.

W 2011 uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został odznaczony także Złotym Krzyżem Zasługi.

źródło:
Zobacz więcej