RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komiks inspirowany historią żołnierza AK. Jest już kolejny tom

„Bradl” to historia inspirowana losami Kazimierza Leskiego (fot. Materiały prasowe)

Losy szefa „Muszkieterów” Stefana Witkowskiego i kobiety-szpiega Krystyny Skarbek, których ścieżki krzyżują się z legendą wywiadu AK Kazimierzem Leskim, jest kanwą czwartej części fabularyzowanego komiksu Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego pt. „Bradl”.

„Bradl” – Polak, który wywiódł w pole Niemców. Premiera nowego komiksu

Fascynująca historia Kazimierza Leskiego, „Bradla”, uczestnika Powstania Warszawskiego, błyskotliwego inżyniera, który na czas wojny przeobraził...

zobacz więcej

– To historia inspirowana losami Kazimierza Leskiego, żołnierza Armii Krajowej, agenta wywiadu, który wsławił się m.in. wyprawami w mundurze niemieckim poza granice okupowanej Polski, penetrując działania wroga na jego terenie, w najbardziej niebezpiecznych misjach. W wydawanej obecnie pierwszej serii naszego komiksu opowiadamy o pierwszym okresie aktywności „Bradla”, czyli działalności w Warszawie w ramach grupy „Muszkieterów” – opowiadał autor scenariusza komiksu Tobiasz Piątkowski.

Jak podkreślił, Leski zaczyna swoją przygodę z konspiracją właśnie od działalności w „Muszkieterach”. – W tym tomie, którego główna akcja rozgrywa się w 1940 r., „Bradl” jest takim troszkę obserwatorem. Oprócz jego historii opowiadamy bowiem o losach Witkowskiego.

Dodał, że „Leski już od poprzedniego tomu stara się wobec wątpliwości, które otaczają tę postać dowiedzieć się więcej o swoim dowódcy, odkryć jego przeszłość i być może rozwikłać tajemnicę”. – Stąd jego wycieczki w przeszłość, dociekania, co się działo z Witkowskim w czasie kampanii wrześniowej. Leski jest tu takim troszkę detektywem, troszkę obserwatorem wydarzeń, próbuje tę tajemnicę rozgryźć i czytelnik razem z nim poznaje tę historię” – relacjonował Piątkowski.

Zmarła płk Danuta Gałkowa ps. „Blondynka”

Nie żyje Danuta Gałkowa ps. „Blondynka”, sanitariuszka i łączniczka w powstaniu warszawskim. W czasie powstania uratowała 21 rannych żołnierzy z...

zobacz więcej

– Cofamy się w czasie do okresu bitwy pod Kockiem, czyli kampanii wrześniowej, gdzie spotkali się pierwsi „Muszkieterowie”. Będzie to więc trochę zmiana w stosunku do poprzednich tomów. Wcześniej akcja działa się głównie w mrocznych zaułkach okupowanej Warszawy z drobnymi wycieczkami w przeszłość Witkowskiego – powiedział.

Drugą z ważnych postaci tomu jest kobieta szpieg Krystyna Skarbek. – To wyjątkowa postać, która była związana z „Muszkieterami”. znała Witkowskiego sprzed wojny. Teraz przybywa do Warszawy ze specjalną misją od wywiadu brytyjskiego i chce we współpracę z Brytyjczykami wciągnąć też »Muszkieterów« – dodał Piątkowski.

– Efekty tych działań bardzo zaważą na losach i organizacji i samego Leskiego. Można więc powiedzieć, że oprócz „Bradla” ten tom ma dwóch innych bohaterów – Witkowskiego i Skarbek. Ponieważ dla zrozumienia dalszych losów Leskiego jest istotne, by poznać to jego wejście w świat szpiegów, pokazać jak to wyglądało, kto był jego w pewnym sensie mentorem, czyli kim był Witkowski – podkreślił.

Zaznaczył, że przedstawiona historia jest bardzo fabularyzowana, ale węzłowe wydarzenia pokrywają się z rzeczywistością.

Zdzisław Badocha „Żelazny” bohaterem komiksu IPN

Losy żołnierza podziemia antykomunistycznego Zdzisława Badochy znalazły się w komiksie IPN. „Żelazny” to przykład kadry, jaką wyszkolił Zygmunt...

zobacz więcej

– Komiks jest inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego, które ma misję włączania do popkultury postaci związanych z Powstaniem, a Leski brał w nim udział. Kiedy Muzeum zgłosiło się do mnie, rozmawialiśmy o różnych potencjalnych bohaterach, ale te postacie były bardzo pomnikowe, a ja chciałem mieć troszkę więcej swobody w kształtowaniu bohatera, tego świata, w którym się będzie poruszał – opowiadał Piątkowski.

– I wtedy pojawiła się postać Leskiego, wobec której jest dużo niedopowiedzeń, tajemnic, a jednocześnie fascynująca, pełna akcji historia. I pomyślałem, że to idealny kandydat na zostanie bohaterem komiksu – dodał autor scenariusza komiksu.

Wyjaśniał, że „do tego doszła formuła, czyli taki amerykański format zeszytu i mroczny, inspirowany filmami noir klimat, w którym się świetnie Marek Oleksicki odnajduje”.

To przedostatni tom pierwszej serii komiksu. – Marek Oleksicki właśnie pracuje nad tomem piątym, który zamknie historię Leskiego w „Muszkieterach”. Natomiast mamy już deklarację ze strony Muzeum, że przygody „Bradla” będziemy kontynuować – wyjawił Piątkowski.

źródło:

Zobacz więcej