SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Późne kolacje szkodzą kobiecemu sercu

Poziom glukozy we krwi wzrasta wraz z kaloriami spożywanymi po godzinie 18:00 (fot. Shutterstock/ Lightspring)
Poziom glukozy we krwi wzrasta wraz z kaloriami spożywanymi po godzinie 18:00 (fot. Shutterstock/ Lightspring)

Kobiety, które mają tendencję do wieczornego objadania się, są bardziej narażone na choroby serca – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Swoje wnioski zaprezentują podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbędzie się w dniach 16-18 listopada br. w Filadelfii.

Dietetyk: przejadanie się powoduje poważne dolegliwości

Połowa Polaków przygotowując świąteczne potrawy stara się, żeby były zdrowsze, wynika z badania „Zdrowe święta”. – Ci, którzy o to nie dbają, bądź...

zobacz więcej

W testach wzięło udział 112 kobiet, których średnia wieku wynosiła 33 lata. W momencie rozpoczęcia analizy i po upływie roku uczestniczki przeszły badania pod kątem czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a także przez dwa tygodnie (na początku i pod koniec badań) zapisywały w dzienniku swój jadłospis wraz z godzinami posiłków.

Większość kobiet spożywała posiłki po godzinie 18:00, jednak u pań, które wieczorem spożywały dużo kalorii, zaobserwowano więcej czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) czy wysoki poziom glukozy we krwi.

Badacze ustalili, że pogorszenie powyższych parametrów wzrastało wraz z każdym 1 proc. kalorii spożywanych po godzinie 18:00.

„Zmiana godziny ostatniego posiłku jest łatwym do wprowadzenia zachowaniem, które przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca” – komentuje dr Nour Makarem, autorka analizy.

źródło:

Zobacz więcej