RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Kancelarie pod lupą UOKiK. Urząd ostrzega frankowiczów

Urząd znalazł zapisy, które są klauzulami zakazanymi (fot. Shutterstock/Fotosr52)

UOKiK prowadzi postępowania wobec pięciu kancelarii odszkodowawczych, które oferują frankowiczom pomoc w sporach z bankami – informuje we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.

UOKiK zapowiada najwyższą karę w swojej historii. Na celowniku Nord Stream 2

Wymierzenie „najwyższej kary na spółkę w historii urzędu” zapowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Szczegóły mają zostać ujawnione 8...

zobacz więcej

„DGP” zwraca uwagę, że kancelarie odszkodowawcze, które dotąd zajmowały się w imieniu klientów sporami z firmami ubezpieczeniowymi, zaczęły kierować ofertę do posiadaczy hipotek we franku.

„UOKiK, sprawdzając proponowane umowy, znalazł kilka zapisów, które budzą wątpliwości i stały się podstawą do wszczęcia postępowania. Jeśli zastrzeżenia się potwierdzą, kancelarie mogą dostać karę w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego za poprzedni rok. Będą też musiały wycofać się z niewłaściwych zapisów” – czytamy we wtorkowym wydaniu dziennika.

UOKiK przygląda się opłatom, jakie kancelarie pobierają od klientów. Sprawdza, czy klienci są dobrze informowani, za co płacą, i czy w umowach nie ma ukrytych dodatkowych kosztów.

Prezes UOKiK Marek Niechciał zaleca m.in. wnikliwe wczytywanie się w umowy. Sprawdzając je, urząd znalazł zapisy, które są klauzulami zakazanymi. Na przykład paragraf o tym, że powództwo zostanie złożone, jeśli zgodzą się na to klient i kancelaria, przy czym brak informacji, kiedy kancelaria może odmówić złożenia pozwu.

Jedna z firm ma w umowie zapis – kwestionowany przez UOKiK – zgodnie z którym klient zobowiązuje się, że bez jej zgody nie będzie nic samodzielnie robił w sprawie umowy swojego kredytu (np. negocjował z bankiem).

– Takie postanowienie może pozbawiać konsumenta możliwości uzyskania rekompensaty finansowej lub wypracowania innej formy kompromisu z bankiem – zwracał uwagę Niechciał.

– Widzimy też wadliwość przepisów dotyczących odstąpienia od umowy przez konsumentów z takimi podmiotami. Bywa, że domagają się zapłaty nawet wtedy, gdy konsument sam porozumie się z ubezpieczycielem czy bankiem – mówi prezes UOKiK.

źródło:

Zobacz więcej