RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marsz narodowców we Wrocławiu został rozwiązany. Interweniowała policja

Według wrocławskiego magistratu wznoszono antysemicki hasła (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Wrocławski magistrat rozwiązał w poniedziałek Marsz Polaków zorganizowany przez środowiska narodowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Według urzędników podczas marszu były wznoszone hasła antysemickie. Interweniowała policja, są zatrzymani.

Rzecznik stołecznej policji: To był najbezpieczniejszy Marsz Niepodległości w historii

Tegoroczny Marsz Niepodległości był najbezpieczniejszy od 10 lat, czyli od początku swojego istnienia – przekazał rzecznik KSP nadkom. Sylwester...

zobacz więcej

Zgromadzenie, którego jednym z organizatorów był Jacek Międlar, w tym roku przebiegało pod hasłem „Żeby Polska była Polską”. Uczestnicy marszu wyruszyli z Wyspy Słodowej. Mieli przejść ulicą Dubois, mostem Sikorskiego do pl. Jana Pawła II i następnie do pl. Solidarności.

Skandowano m.in. „raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”, „Bóg, honor i ojczyzna”, „cześć i chwała bohaterom”, „tu jest Polska, a nie Polin”.

Gdy marsz przeszedł około 200 metrów, do skrzyżowania ulic Dubois i Pomorskiej, urzędnicy wrocławskiego magistratu podjęli decyzje o jego rozwiązaniu. Bartłomiej Ciążyński, doradca Prezydenta Wrocławia ds. Tolerancji i Przeciwdziałania Ksenofobii, powiedział dziennikarzom, że marsz został rozwiązany z powodu wznoszonych antysemickich haseł oraz użycia materiałów pirotechnicznych.

Po rozwiązaniu marszu policja zaapelowała do jego uczestników o rozejście się. Z tłumu manifestantów w stronę policjantów rzucano petardy oraz puste butelki. Po około 20 minutach policja użyła armatek wodnych, a następnie kordon funkcjonariuszy zepchnął manifestantów w stronę ul. Pomorskiej. Policjanci wyprowadzili z tłumu co najmniej kilka osób.

Kamil Rynkiewicz z biura prasowego dolnośląskiej policji powiedział, że policja zaprowadziła porządek w miejscu, gdzie marsz został rozwiązany. – Nadal prowadzimy jednak działania związane z tym zgromadzeniem, dlatego nie możemy podać liczby osób zatrzymanych. Zatrzymane zostały osoby najbardziej agresywne – powiedział. Rynkiewicz nie chciał również na razie podać informacji o osobach rannych w tym zdarzeniu.

źródło:

Zobacz więcej