RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwsze pomidory były fioletowe. Nowe ustalenia naukowców

Wśród 30 tysięcy genów pomidora zidentyfikowano ten, który barwi jego skórkę na kolor fioletowy (fot. Shutterstock/Nattapol_Sritongcom)

„Czerwony jak pomidor”– tak, ale nie od zawsze. Naukowcy ustalili, że pomidory są czerwone przez przypadek, bo te pierwsze były fioletowe jak bakłażany. Ten kolor nadały im antyoksydanty o nazwie antocyjany, przyjmujące barwę od czerwonej po fioletową.

Jedzenie awokado sposobem na obniżenie cholesterolu

Coraz bardziej popularny w Polsce owoc obniża poziom wyjątkowo szkodliwej frakcji cholesterolu. Chodzi o awokado. Jak podkreślają naukowcy działa...

zobacz więcej

Czerwony kolor, wyróżniający króla włoskiej kuchni, pojawił się znacznie później, w rezultacie mutacji genetycznej. Odkrycia tego dokonali – i to niezależnie od siebie – włoscy naukowcy z Instytutu w szkole wyższej Sant’Anna w Pizie oraz eksperci z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie. Ustalenia obu zespołów opublikowały pisma naukowe „Plant Communications” i „Molecular Plant”.

Antocyjany z pomidorów to te same organiczne związki, które nadają charakterystyczną barwę winogronom i jeżynom. Jak ustalili badacze, fiolet z biegiem czasu przekształcił się w czerwień.

Punktem wyjścia rekonstrukcji pierwotnego koloru była analiza bardzo rzadkiej odmiany fioletowych pomidorów, uprawianych od lat 70. zeszłego wieku i nazwanych Aft (Anthocyanin Fruit).

Wśród 30 tysięcy genów pomidora zidentyfikowano w trakcie badań ten, który barwi jego skórkę na kolor fioletowy. Badacze doszli następnie do wniosku, że nie jest to wyjątkowy gen wyróżniający tę odmianę, ale taki, który utraciły z czasem wszystkie zwyczajne pomidory. Ustalenia te mają dodatkowe ważne znaczenie, bo dzięki temu można będzie wyselekcjonować odmiany z wyższą zawartością dobroczynnych dla zdrowia antyoksydantów.

źródło:
Zobacz więcej