RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pacyficzny Pierścień Ognia. Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Indonezję

Nie ma informacji o ofiarach (fot. PAP/EPA/CERILO EBRANO)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 stopnia w skali Richtera. wystąpiło we wtorek rano czasu lokalnego u brzegów indonezyjskiej wyspy Sulawesi. Europejsko-śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne wskazało, ze wstrząsy odnotowano w odległości 248 km na wschód od miasta Manado.

Trzęsienie ziemi we Francji

Cztery osoby zostały ranne w wyniku trzęsienia ziemi na południowym wschodzie Francji, w okolicach miejscowości Montelimar.

zobacz więcej

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości około 120 km pod dnem morskim. Trzęsienie było odczuwalne w liczącym 452 tys. mieszkańców Manado. Brak jest informacji o ofiarach lub stratach. Nie ma też zagrożenia falami tsunami.

Indonezja wchodzi w skład Pacyficznego Pierścienia Ognia, charakteryzującego się wysoką aktywnością wulkaniczną i tektoniczną. Kraj, leżący na archipelagu 17 tys. wysp i wysepek, usytuowany jest na styku trzech płyt tektonicznych – indopacyficznej, australijskiej i euroazajtyckiej; jest szczególnie narażona na silne trzęsienia ziemi. Jest tam ponad 100 wulkanów.

Katastrofalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 stopnia, które w grudniu 2004 r. nawiedziło rejon Oceanu Indyjskiego, zabiło ponad 220 tys. osób, w tym 170 tys. w samej Indonezji.

źródło:

Zobacz więcej