Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Szwecja przegrywa wojnę z gangami. Premier zaniepokojony

W Malmö toczy się wojna gangów, której efektem są m.in. strzelaniny (fot. PAP/EPA/JOHAN NILSSON)

Premier Szwecji Stefan Löfven poparł decyzję policji o podjęciu zdecydowanych działań przeciwko ostatniej fali przemocy w tym kraju. W strzelaninie w Malmö w miniony piątek zginął 15-letni chłopiec, a inny nastolatek został ciężko ranny. Podobnych incydentów jest coraz więcej.

Kryptonim: „operacja szron”. Szwedzka policja reaguje po kolejnym weekendzie przemocy

Szwedzka policja ogłosiła rozpoczęcie akcji „operacja szron”. Ma ona zatrzymać walkę gangów w Malmö. W weekend w tym mieście doszło do zuchwałej...

zobacz więcej

W leżącym na południu Szwecji Malmö toczy się wojna gangów, której efektem są strzelaniny, zamachy bombowe i podpalenia. Policja ogłosiła rozpoczęcie akcji specjalnej, która w ciągu pół roku ma zaprowadzić spokój na ulicach miasta. – Sytuacja jest poważna. Mieszkańcy muszą się czuć bezpiecznie – podkreślił premier Löfven w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji publicznej.

– Walka ze zorganizowaną przestępczością jest w mojej codziennej agendzie. Chodzi o to, by policja miała odpowiednie środki i narzędzia oraz aby kara była nieunikniona. Ma to odwodzić młodych ludzi od wkraczania na drogę przestępstwa. Oni powinni być w szkole i się uczyć. Powinni widzieć, że ich rodzice chodzą do pracy. Jak długo mamy te problemy, musimy z nimi walczyć. Nie zamierzam się poddać. Zorganizowana przestępczość zostanie pokonana – zapewnił szef rządu.

W związku z ostatnimi strzelaninami i zamachami bombowymi, lider prawicowej, antyimigranckiej partii Szwedzcy Demokraci domaga się głosowania nad wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Morgana Johanssona. Wniosek zamierzają poprzeć dwie inne duże partie opozycyjne.

Obecny rząd Szwecji jest mniejszościowy. W jego skład wchodzą Socjaldemokraci i Zieloni.

źródło:

Zobacz więcej