Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Iran ponownie wzbogaca uran. Ślady pierwiastka odkryto w niezgłoszonym zakładzie

Ian ma nie wywiązywać się z porozumienia nuklearnego (fot. PAP/EPA/Iran Atomic Energy Organization HO HANDOUT)

Podległa ONZ Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w raporcie, że ślady uranu znaleziono w obiekcie, którego Iran nie ujawnił wcześniej jako zakładu związanego z programem nuklearnym. MAEA nie identyfikuje obiektu w swoim raporcie.

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu w zaawansowanych wirówkach

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu w zaawansowanych technologicznie wirówkach. To kolejny krok Teheranu w redukcji zobowiązań, wynikających z umowy...

zobacz więcej

Agencja AP zwraca uwagę, że choć MAEA nie informuje o położeniu obiektu, to Izrael i USA utrzymują, że utajnione zakłady wzbogacania uranu znajdują się na przedmieściach Teheranu.

AP przypomina, że premier Izraela Benjamin Netanjahu informował wcześniej o „tajnym składzie atomowym”, który miał się znajdować właśnie w pobliżu Teheranu. Izrael utrzymuje, że materiał, na ślady którego natrafiła też MAEA, jest produktem irańskiego wojskowego programu budowy broni nuklearnej.

Raport MAEA potwierdza też, że Iran wzbogaca uran w swoich podziemnych zakładach nuklearnych Fordo, w którym znajduje się obecnie ponad 1 tys. wirówek.

Deklaracja prezydenta

Irańska agencja energii atomowej ogłosiła już w minionym tygodniu wznowienie wzbogacania uranu w podziemnych zakładach w Fordo, około 180 km na południe od stolicy kraju Teheranu. Wcześniej zapowiedział to prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Jak przypomina Reuters, Iran stopniowo rezygnuje z kolejnych ograniczeń, jakie na jego program nuklearny nakładało międzynarodowe porozumienie z 2015 roku, odkąd prezydent Donald Trump wycofał Amerykę z tego układu.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych wcześniej w poniedziałek, jeszcze w oczekiwaniu na raport, skrytykowali postawę Iranu i uznali ją za „bardzo niepokojącą” w związku z ogłoszeniem przez Teheran wznowienia wzbogacania uranu w zakładach w Fordo.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas zagroził wykorzystaniem zapisów mogących prowadzić do sankcji. Chodzi o możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy zgodnie z art. 36 umowy. Jeśli proces ten nie zakończyłby się pozytywnie, Unia Europejska mogłaby przywrócić sankcje wobec Iranu.

Zakłady wzbogacania uranu w Fordo, zgodnie z porozumieniem z 2015 roku, miały być przekształcone w ośrodek naukowo-techniczny z pozostawieniem tam pewnej liczby wirówek w celu wytwarzania stabilnych izotopów o cywilnym przeznaczeniu. Wznowienie wzbogacania uranu w tych zakładach jest uważane za czwartą fazą zmniejszania przez Iran jego zobowiązań nuklearnych.

źródło:

Zobacz więcej