Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Superpuchar Hiszpanii w… Arabii Saudyjskiej. „Zwycięstwo pieniędzy nad sportem”

O Superpuchar Hiszpanii powalczą m.in. piłkarze Realu Madryt (fot. PAP/EPA/Juan Herrero)

Valencia zagra z Realem Madryt, a Barcelona ze stołecznym Atletico w półfinałach turnieju o piłkarski Superpuchar Hiszpanii, który w styczniu odbędzie się w Dżeddzie w Arabii Saudyjskiej. Hiszpańska federacja piłkarska ma zarobić na tym 120 mln euro.

Lewandowski po raz czwarty w najlepszej „jedenastce” kolejki Bundesligi

Robert Lewandowski po raz czwarty w tym sezonie znalazł się w najlepszej „jedenastce” kolejki Bundesligi magazynu „Kicker”. Piłkarz Bayernu...

zobacz więcej

Półfinały zaplanowano na 8 i 9 stycznia, a finał na 12 stycznia. Wszystkie trzy spotkania rozegrane zostaną na mogącym pomieścić 62 tys. widzów stadionie im. Króla Abdullaha – potwierdził szef Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF) Luis Rubiales.

Po raz pierwszy zdobywca Superpucharu zostanie wyłoniony w takiej formule, która już przed jej oficjalnym potwierdzeniem była krytykowana w Hiszpanii i poza jej granicami. Gdy we wrześniu ujawniono, że są takie plany, była reprezentantka Hiszpanii Veronica Boquete powiedziała o ewentualnej decyzji: „To byłoby zwycięstwo pieniędzy i biznesu nad sportem, a właściwie nad wszystkim”.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, na konto hiszpańskiego związku ma trafić z racji organizacji turnieju w Arabii Saudyjskiej 120 mln euro.

W konserwatywnym Królestwie Arabii Saudyjskiej dopiero w 2017 roku zniesiono zakaz uczestniczenia kobiet w imprezach masowych, w tym rozgrywkach sportowych, m.in. meczach piłkarskich. Według Reutersa, strona hiszpańska organizując turniej w tym kraju miała zagwarantować sobie nie tylko, że kobiety nie będą miały żadnych trudności z wejściem na stadion, ale również, iż nie będą potrzebować biletów.

Mimo zniesienia licznych zakazów i ograniczeń dla kobiet, wiele organizacji międzynarodowych ma zastrzeżenia do sposobu, w jaki Arabia Saudyjska respektuje prawa człowieka. Pełniąca obowiązki wiceminister sportu była alpejka Maria Jose Rienda Contreras powiedziała, że hiszpański rząd nie poprze organizowania zawodów „w żadnym kraju, w którym prawa kobiet nie są przestrzegane”.

Do 2017 roku zdobywcę Superpucharu Hiszpanii wyłaniał dwumecz z udziałem mistrza kraju i triumfatora Pucharu Króla. W 2018 roku odbyło się jedno spotkanie w marokańskim Tangerze.

Najwięcej sukcesów w Superpucharze ma Barcelona – 13. Drugi w tym zestawieniu jest Real Madryt – 10.

źródło:

Zobacz więcej