Putin i Merkel ustalali przez telefon status części Ukrainy

Ukraińskie władze miałyby gwarantować status specjalny regionu (fot. Reuters/Alexander Ermochenko)

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie telefonicznej omawiali przyszłość Donbasu. Oboje opowiedzieli się za tym, by Kijów nadał kontrolowanemu przez separatystów regionowi status specjalny, który byłby gwarantowany przez ukraińskie prawo.

Ambasada USA gratuluje Ukrainie sukcesu w sporze z Rosją

Ambasada USA w Kijowie pogratulowała Ukrainie decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ. Trybunał uznał swoją jurysdykcję w sprawie...

zobacz więcej

Przywódcy omawiali też planowany szczyt czwórki normandziej poświęcony sytuacji na wschodniej Ukrainie, w którym udział miałyby wziąć Francja, Niemcy, Rosja i sama Ukraina; nie podano jednak daty tego spotkania.

Służby prasowe Kremla poinformowały również, że Merkel i Putin wspierają plan wprowadzenia bezwarunkowego zawieszenia broni w Libii.

Zdaniem agencji Reutera Moskwa chce doprowadzić do międzynarodowego spotkania w sprawie konfliktu na wschodniej Ukrainie, ponieważ 1 października doszło do przełomu w rosyjsko-ukraińskich negocjacjach, co, jak pisze Reuters, prawdopodobnie otworzyło drogę do zaaranżowania pierwszego od trzech lat czterostronnego szczytu pokojowego.

Doradca Putina do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział wcześniej, że „taki szczyt może mieć miejsce, jak sądzę, w tym roku”. Przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy spotkali się ostatnio w tzw. formacie Normandzkim w październiku 2016 roku.

źródło:

Zobacz więcej