RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bojówki IS zabiły dwóch katolickich księży

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor. Duchowni sprawdzali, jak idzie konserwacja mieszczącego się w tej okolicy kościoła.

Ksiądz zamordowany na północy Francji. Sprawca był „niezrównoważony”

91-letni ks. Roger Matassoli został zabity w Ronquerolles w departamencie Oise w północnej Francji. Zdaniem policji zabójstwo nie miało podłoża...

zobacz więcej

Ofiarami terrorystów padło dwóch księży, 43-letni Hovsep Petoyan i jego ojciec, także kapłan, 71-letni A. Petoyan (w Kościele obrządku ormiańskiego nie obowiązuje celibat). Według niektórych źródeł obydwaj, w towarzystwie diakona, sprawdzali stan prac konserwatorskich ormiańskiego kościoła katolickiego w okolicy.

Znaleźli się oni jednak w zasadzce na drodze łączącej Hasakeh z Dar ar-Zor. Uzbrojeni bojownicy otworzyli ogień, zabijając starszego kapłana na miejscu. Młodszy z księży zmarł wkrótce na skutek odniesionych obrażeń. Ranny został również diakon.

Na celowniku IS znalazł się też kościół chaldejski. Jak wynika z pierwszych informacji, zamach bombowy w Qamishli był potrójny. Dwa pierwsze samochody pułapki miały eksplodować w pobliżu kościoła, a trzeci w okolicy hotelu al-Amin w centrum miasta.

Według agencji prasowej Sana chodzi o „akt terroryzmu”, który ma miejsce w szczególnie trudnym momencie dla prowincji Hasakah, ponieważ Turcja rozpoczęła szeroko zakrojoną ofensywę w celu wyeliminowania obecności bojowników kurdyjskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej