Czaputowicz: Francja osłabia jedność sojuszniczą. USA angażują się w Europie

Wypowiedzi prezydenta Macrona zostały pochwalone przez Rosję – przypomniał szef MSZ (fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON)

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz negatywnie ocenił wywiad prezydenta Francji, w którym wyrażał on wątpliwości co do skuteczności NATO. Podkreślił, że „nie ma zagrożenia, że Stany Zjednoczone odwrócą się od Europy Środkowej”.

Macron na rosyjskim kursie

Prezydent Francji Emmanuel Macron na łamach „The Economist" mówi o potrzebie przebudowy systemu europejskiego bezpieczeństwa, konieczności resetu...

zobacz więcej

Emmanuel Macron w rozmowie z tygodnikiem „The Economist” mówił o braku przywództwa Stanów Zjednoczonych w Sojuszu, o „martwicy mózgu” NATO i kwestionował efektywność artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego dotyczącego kolektywnej obrony.

Szef MSZ pytany w Brukseli o ten wywiad, powiedział, że w polityce francuskiej dostrzegalna jest zmiana na prorosyjską, co budzi zaniepokojenie w Unii Europejskiej.

– Te wypowiedzi prezydenta Macrona zostały od razu pochwalone przez Rosję. Widzimy tutaj zbieżność stanowisk i zagrożenie dla spójności to raczej nie brak zaangażowania Stanów Zjednoczonych, ale właśnie Francji jest wyraźny – wskazał Czaputowicz.

– Francja być może ma taki zamiar, żeby osłabić tę jedność sojuszniczą i to budzi duże zaniepokojenie. Ale cieszę się, że moi koledzy ministrowie spraw zagranicznych podzielają tę opinię. Zajmujemy bardzo podobne stanowisko – dodał.

Minister Czaputowicz podkreślił, że komentarze prezydenta Francji dotyczące braku zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO nie mają potwierdzenia w rzeczywistości.

– Na szczycie NATO w Warszawie zostały podjęte ważne decyzje. Przecież NATO wysłało swoje oddziały do państw bałtyckich, także do Polski. W Polsce Stany Zjednoczone są na czele oddziałów bojowych NATO, a więc na mocy naszego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi zwiększamy obecność amerykańskich wojsk w Polsce – wyjaśnił minister.

Morawiecki dla „FT”: Kwestionowanie przez Macrona NATO niebezpieczne

Premier Mateusz Morawiecki oskarżył Emmanuela Macrona o nieodpowiedzialność po tym, jak francuski prezydent ocenił, że NATO cierpi na „śmierć...

zobacz więcej

– To znaczy że Stany Zjednoczone po prostu się tutaj angażują. I nie ma takiego zagrożenia, że odwrócą się od Europy, czy w tym wypadku Europy Środkowej – zapewnił.

Krytycznie o wywiadzie francuskiego prezydenta wypowiedział się też premier Mateusz Morawiecki. W rozmowie z dziennikarzami brytyjskiego dziennika „Financial Times” szef polskiego rządu podkreślał, że NATO to najważniejszy sojusz na świecie jeśli chodzi o zachowanie wolności i pokoju.

Mateusz Morawiecki powiedział też, że kwestionowanie skuteczności artykułu 5. jest niebezpieczne, bo może zasiać w innych krajach wątpliwości co do postawy Paryża. Podkreślił również, że Stany Zjednoczone zawsze wspierały Europę, a gdyby nie ich pomoc, nie wyzwoliłaby się ona spod okupacji niemieckich nazistów.

źródło:
Zobacz więcej