
Prawie co 10. Polak jest uzależniony od pracy – wynika z najnowszych badań CBOS. Jest nas ponad milion uzależnionych od zakupów, prawie pół miliona – od mediów społecznościowych. 27 tys. osób, głównie mężczyzn, przede wszystkim młodych, uprawia hazard patologiczny.
Ponad 74 proc. ogółu osób uzależnionych od zakupów stanowią w Polsce kobiety – tak wykazał projekt badawczy związany z uzależnieniami...
zobacz więcej
W 2019 r. blisko jedną dziesiątą Polaków (9,1%) można zaliczyćdo grupy tych, dla których uzależnienie od pracy stanowirzeczywisty problem, a w przypadku ponad dwóch trzecich (70,2%)istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takiego problemu.W liczbach bezwzględnych zagrożenie uzależnieniem od pracy dotyczy ponad 2,5 mln.
Pracoholizmem najbardziej zagrożone są osoby w wieku 25–34 lata. Dotyka ono w podobnym stopniu dotyka kobiety jak i mężczyzn.
CBOS przeprowadził również badania dotyczące korzystania z Internetu. Z raportu wynika, że cechy uzależnienia od Internetu wykazuje 1,4 proc. badanych osób, co stanowi 1,9% korzystających z Internetu. W liczbach bezwzględnych jest to ok. 465 tys. osób.
Najbardziej podatne na uzależnienie od internetu są osoby poniżej 25. roku życia.
Wśród nastolatków w wieku 15–17 lat aż 8 proc. z nich wykazuje zagrożenie uzależnieniem od sieci, natomiast wśród nieco starszej grupy czyli 18–24 zagrożonych uzależnieniem jest 4,2 proc.
Według CBOS odsetek palących papierosy jest najniższy w historii badań. 26 proc. dorosłych Polaków pali papierosy – z tego co piąty regularnie, a...
zobacz więcej
Najbardziej podatne na uzależnienie od internetu są osoby młode i bardzo młode. Ponad połowa osób z tym problemem nie ukończyła 25. roku życia.
Wśród najmłodszych badanych użytkowników sieci, czyli osób w wieku 15–17 lat, 8,0 proc. wykazuje zagrożenie uzależnieniem bądź uzależnienie od sieci; wśród użytkowników z grupy wiekowej 18–24 lata zagrożonych uzależnieniem jest 4,2 proc.
Badaniom poddano również korzystanie z mediów społecznościowych. Używa ich 64,3 proc. internautów. Najpopularniejszym portalem jest Facebook, a na kolejnych miejscach plasują się YouTube i Instagram.
Użytkownicy mediów społecznościowych najczęściej korzystają z Facebooka (77,2 proc.). Jednak udział należących do grupy ryzyka był wyższy wśród użytkowników Twittera (8,6 proc.), Snapchata (5,4 proc.) i Instagrama (4,6 proc.) oraz wśród badanych zarejestrowanych w co najmniej trzech serwisach.
Najbardziej przerażające się dane dotyczące korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci. Wynika z nich, że dwie trzecie rodziców dzieci między drugim a piątym rokiem życia (64 proc.) deklaruje, że korzystają one z urządzeń mobilnych. Średnio z mobilnymi ekranami spędzają pół godziny; tylko kilka minut dłużej spędzają na czytaniu książek.