RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Praca, zakupy, Twitter. Od czego uzależniają się Polacy

Najbardziej zagrożone pracoholizmem są osoby w wieku 25–34 lata (fot. Shutterstock/Altitude Visual)
Najbardziej zagrożone pracoholizmem są osoby w wieku 25–34 lata (fot. Shutterstock/Altitude Visual)

Najnowsze

Popularne

Prawie co 10. Polak jest uzależniony od pracy – wynika z najnowszych badań CBOS. Jest nas ponad milion uzależnionych od zakupów, prawie pół miliona – od mediów społecznościowych. 27 tys. osób, głównie mężczyzn, przede wszystkim młodych, uprawia hazard patologiczny.

Wiadomo, w jakich uzależnieniach dominują kobiety, a w jakich mężczyźni

Ponad 74 proc. ogółu osób uzależnionych od zakupów stanowią w Polsce kobiety – tak wykazał projekt badawczy związany z uzależnieniami...

zobacz więcej

W 2019 r. blisko jedną dziesiątą Polaków (9,1%) można zaliczyćdo grupy tych, dla których uzależnienie od pracy stanowirzeczywisty problem, a w przypadku ponad dwóch trzecich (70,2%)istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takiego problemu.W liczbach bezwzględnych zagrożenie uzależnieniem od pracy dotyczy ponad 2,5 mln.

Pracoholizmem najbardziej zagrożone są osoby w wieku 25–34 lata. Dotyka ono w podobnym stopniu dotyka kobiety jak i mężczyzn.

CBOS przeprowadził również badania dotyczące korzystania z Internetu. Z raportu wynika, że cechy uzależnienia od Internetu wykazuje 1,4 proc. badanych osób, co stanowi 1,9% korzystających z Internetu. W liczbach bezwzględnych jest to ok. 465 tys. osób.

Najbardziej podatne na uzależnienie od internetu są osoby poniżej 25. roku życia.

Wśród nastolatków w wieku 15–17 lat aż 8 proc. z nich wykazuje zagrożenie uzależnieniem od sieci, natomiast wśród nieco starszej grupy czyli 18–24 zagrożonych uzależnieniem jest 4,2 proc.

#wieszwiecejPolub nas

CBOS o Polakach z papierosami: kto i ile pali

Według CBOS odsetek palących papierosy jest najniższy w historii badań. 26 proc. dorosłych Polaków pali papierosy – z tego co piąty regularnie, a...

zobacz więcej

Najbardziej podatne na uzależnienie od internetu są osoby młode i bardzo młode. Ponad połowa osób z tym problemem nie ukończyła 25. roku życia.

Wśród najmłodszych badanych użytkowników sieci, czyli osób w wieku 15–17 lat, 8,0 proc. wykazuje zagrożenie uzależnieniem bądź uzależnienie od sieci; wśród użytkowników z grupy wiekowej 18–24 lata zagrożonych uzależnieniem jest 4,2 proc.

Badaniom poddano również korzystanie z mediów społecznościowych. Używa ich 64,3 proc. internautów. Najpopularniejszym portalem jest Facebook, a na kolejnych miejscach plasują się YouTube i Instagram.

Użytkownicy mediów społecznościowych najczęściej korzystają z Facebooka (77,2 proc.). Jednak udział należących do grupy ryzyka był wyższy wśród użytkowników Twittera (8,6 proc.), Snapchata (5,4 proc.) i Instagrama (4,6 proc.) oraz wśród badanych zarejestrowanych w co najmniej trzech serwisach.

Najbardziej przerażające się dane dotyczące korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci. Wynika z nich, że dwie trzecie rodziców dzieci między drugim a piątym rokiem życia (64 proc.) deklaruje, że korzystają one z urządzeń mobilnych. Średnio z mobilnymi ekranami spędzają pół godziny; tylko kilka minut dłużej spędzają na czytaniu książek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej