RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Policja usunęła Obywateli RP z trasy Marszu Niepodległości

Policja po wielokrotnych wezwaniach do opuszczenia przez uczestników kontrmanifestacji na rondzie De Gaulle'a rozwiązała zgromadzenie – poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że kontrmanifestacja stwarzała zagrożenie dla życia i zdrowia osób.

Tysiące biało-czerwonych flag. Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości [RELACJA]

Polska Fundacja Narodowa z okazji dzisiejszego święta zorganizowała pokaz pirotechniczny na Bulwarach Wiślanych przy Centrum Nauki Kopernik w...

zobacz więcej

– Policjanci wielokrotnie zwracali się do organizatora zgromadzenia spontanicznego o opuszczenie ronda. Na miejscu działał m.in. zespół antykonfliktowy. Z naszej strony kierowane były liczne komunikaty. Zgromadzenie zostało przez nas rozwiązane – przekazał w poniedziałek nadkom. Sylwester Marczak z KSP.

Dodał, że zgromadzenie spontaniczne na trasie Marszu Niepodległości zostało rozwiązane z uwagi na fakt, że jego przebieg powodował poważne zagrożenie bezpieczeństwa. – Mówimy m.in. o zagrożeniu życia i zdrowia osób – ocenił Marczak.

Przed godziną 15. na rondzie de Gaulle'a wokół palmy zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które trzymały ok. siedmiometrowy transparent z napisem „konstytucja”.

Część osób trzymała też mniejsze transparenty z napisami „Mamy prawo tutaj stać”. Wśród demonstrujących był m.in. liderka partii Wiosna Wanda Nowicka oraz Paweł Kasprzak z Obywateli RP. Otoczyła ich grupa kilkuset policjantów.

Kontrmanifestanci po kilkukrotnych wezwaniach do opuszczenia miejsca protestu zostali wyniesieni z ronda. Część z nich opuściła rondo samo. Zwinięto też transparent z napisem „Konstytucja” wystawiony na środku ronda de Gaulle'a.

X Marsz Niepodległości organizowany jest pod hasłem „Miej w opiece Naród cały!” pochodzącym z pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”. Jego organizatorzy podkreślają, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.

źródło:

Zobacz więcej