„Kocham Polskę, dlatego wróciłem z emigracji”. Wzruszające wyznania Polaków

Spytaliśmy Polaków obchodzących Święto Niepodległości, dlaczego kochają swój kraj. – Kocham Polskę, staram się to wyrażać tym, że wróciłem z emigracji. Wiele lat mieszkałem w Londynie. Staram się tutaj na nowo zapuszczać korzenie, bo jednak po kilku latach te korzenie słabną. Podczas pobytu na emigracji czułem tęsknotę, która nas tutaj ściąga. Wiem, że nie tylko ja, ale wielu naszych Polaków również planuje powroty. I wraca – powiedział portalowi tvp.info Szymon.

Czym dla polityków jest niepodległość? Powietrzem, rzeczą świętą, fundamentalną

W związku ze Świętem Niepodległości zapytaliśmy polityków o to, czym jest dla nich niepodległość. Byli wyjątkowo zgodni. – Prezydent...

zobacz więcej

– Urodziłem się w Polsce, żyję tutaj już ponad 30 lat i nie wyobrażam sobie życia nigdzie indziej. Jakbyśmy byli krajem podległbym komukolwiek, to czym byłaby ta Polska? Bez sygnetu z orłem piastowskim nie wychodzę z domu. Kocham Polskę. Zwiedziłem praktycznie cały świat, mieszkałem chwilę na Tajwanie, ale gdy wracałem do Polski, serce radowało się za każdym razem – stwierdził Paweł Konik.

Radosne i spokojne obchody Święta Niepodległości przyciągnęły wielu turystów zagranicznych. – Polska jest świetna, a ten marsz wspaniały – mówił Andy, który przyleciał z Francji.

To jego pierwszy pobyt nad Wisłą; zadeklarował, że zapamięta go bardzo pozytywnie, m.in. dzięki polskiej gościnności. – Sądzę, że wszyscy Polacy są świetni i bardzo uprzejmi. Bardzo mili ludzie – powiedział.

– Niepodległość to dla mnie uczczenie wolności. Kochamy Polskę za to, jaka jest, cieszymy się z tego, że jesteśmy wolnym narodem. Nie przeszkadza nam to, że kiedyś Polacy bardzo ucierpieli. Myślę, że jest to bardzo jednoczące święto – stwierdziła Kamila Miśkiewicz, która na warszawskie obchody Święta Niepodległości przyjechała z koleżankami z Łodzi.

Prezydent na pl. Piłsudskiego: Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie

Całe pokolenia nie miały takiego szczęścia jak my; zwłaszcza młodzi, którzy urodzili się po 1989 r. nie pamiętają czasów, kiedy Polska nie była w...

zobacz więcej

– Kocham Polskę za to, że jesteśmy wolni, za to, że możemy chodzić sobie razem. Za wszystko. Musielibyśmy rozmawiać długo. Kocham Polskę za to, że jesteśmy w Unii Europejskiej, ale mamy swoją walutę. Kochamy Polskę i ten rząd. Oni nam robią to wszystko, co my chcemy – mówił Adam.

– Niepodległość, jak dla każdego Polaka, jest dla mnie wolnością. Wolnością od zaborców, którą uzyskaliśmy po 123 latach i 11 listopada przyjechaliśmy to świętować. Jestem wnukiem żołnierza wyklętego z Armii Krajowej, miłość do Polski została mi przekazana od kołyski – stwierdził Rafał Korzycki.

– Niepodległość to wolność wyrażenia własnych poglądów, demonstrowania swoich racji bez cenzury. Miłość do Polski jest tym, że tu mieszkamy, pracujemy, chcemy tu żyć, mieszkać wychowywać dzieci i chcemy też, żeby nasze dzieci tu mieszkały, pracowały i tu wychowywały swoje dzieci w wolności i bez wojny przede wszystkim – mówili Magda i Maciej Szymańscy.

– Kocham Polskę tak, jak się kocha matkę. Gdybym urodził się gdzie indziej, to pewnie kochałbym ten kraj, w którym się urodziłem. Polskę kocham za historię, ojców i dziadków – stwierdził Marek.

źródło:
Zobacz więcej