RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Nie żyje Jan Byrczek. Wybitny jazzman miał 83 lata

Mając pięć lat zaczął grać na akordeonie, który dostał od ojca (fot.  Shutterstock/Martyn Jandula)
Mając pięć lat zaczął grać na akordeonie, który dostał od ojca (fot. Shutterstock/Martyn Jandula)

Jan Byrczek, kontrabasista, założyciel i pierwszy redaktor naczelny "Jazz Forum", zmarł w szpitalu w Myślenicach. Miał 83 lata.

Nie żyje Rosław Szaybo, autor okładek płyt Eltona Johna, The Clash, Komedy

21 maja w Warszawie zmarł Rosław Szaybo. Plakacista, fotograf, autor okładek płyt miał 85 lat. W latach 1973-1988 był dyrektorem artystycznym...

zobacz więcej

O śmierci jednego z najbardziej zasłużonych działaczy polskiego ruchu jazzowego poinformował Paweł Brodowski, obecny redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”. Byrczek zmarł 10 listopada.

„W latach 60. był prezesem Polskiej Federacji Jazzowej, a następnie współtwórcą i sekretarzem generalnym Europejskiej i Międzynarodowej Federacji Jazzowej – skupiającej najważniejsze organizacje jazzowe z kilkudziesięciu krajów” – przypomniał na stronie internetowej pisma Brodowski.

Jan Byrczek urodził się 23 czerwca 1936 r. w Chełmku, wychował w osadzie górniczej niedaleko Jaworzna. Mając pięć lat zaczął grać na akordeonie, który dostał od ojca. W 1949 r. zwrócił na siebie uwagę w ogólnopolskim konkursie młodych talentów, dostał stypendium i przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął naukę w Liceum Muzycznym im. Fryderyka Chopina, w klasie kontrabasu.

Pierwszym zespołem jazzowym, w którym grał Byrczek, był Kolorowy Jazz, założony w 1956 r. przez Józefa Krzeczka. Młody kontrabasista szybko dołączył do czołówki polskiego jazzu. Dostał angaż do grupy Jazz Believers założonej przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego po jego powrocie z Newport.

Na pierwszym festiwalu Jazz Jamboree w 1958 r. wystąpił z Triem Komedy. Był również członkiem kilku innych liczących się zespołów - Tria Andrzeja Trzaskowskiego, Kwartetu Andrzeja Kurylewicza, Sekstetu Jerzego Miliana.

Nie żyje wokalistka jazzowa Wanda Warska

Wanda Warska, piosenkarka, wokalistka jazzowa, interpretatorka poezji śpiewanej, główna wykonawczyni utworów skomponowanych przez jej męża, muzyka...

zobacz więcej

Jan Byrczek pozostał przy muzyce jazzowej jako organizator życia muzycznego, promotor, działacz, redaktor i publicysta. Razem z Wiesławem Dymnym w 1961 roku odrestaurował Krakowski Klub Jazzowy, któremu dał nazwę „Helikon”. Do dziś klub przy ul. św. Marka wspominany jest jako mekka krakowskiego jazzu.

W 1964 r. Byrczek przeniósł się do Warszawy, gdzie objął stanowisko prezesa Federacji Polskich Klubów Jazzowych, którą rok później przemianował na Polską Federację Jazzową. Od tego czasu, pod jego kierownictwem, rozpoczął się dynamiczny rozwój tej organizacji, od 1970 funkcjonującej pod nazwą Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.

W grudniu 1965 r. Jan Byrczek wydał pierwszy numer „Jazz Forum”. Skromny początkowo biuletyn przekształcił w regularny periodyk, ukazujący się od 1967 r. w języku angielskim i pełniący funkcję oficjalnego organu Europejskiej Federacji Jazzowej. Byrczek był jednym z inicjatorów tej organizacji.

Funkcję redaktora naczelnego "Jazz Forum" pełnił przez 15 lat, od 1965 do 1979 roku. Zas¬kakujący zwrot w jego karierze przyniosła końcówka lat 80., kiedy Jan Byrczek stał się współtwórcą pierwszego po wojnie amerykańskiego banku w Polsce - AmerBanku, obejmując stanowisko w zarządzie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej