Tranzyt Merkurego przez tarczę Słońca. Dziś możemy zaobserwować bardzo rzadkie zjawisko

Zjawisko będzie można je obserwować do zachodu Słońca pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne (fot. Ali hsan Ozturk/Anadolu Agency/Getty Images)

Do zmroku możemy dziś w Polsce obserwować tranzyt Merkurego przez tarczę Słońca. To jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych tego roku.

Tranzyt Merkurego. Szykuje się widowisko astronomiczne

11 listopada Merkury przesunie się na tle tarczy słonecznej. To najważniejsze zjawisko astronomiczne tego roku. Jest także bardzo rzadkie. Na...

zobacz więcej

– Najmniejsza planeta układu słonecznego na tle naszej gwiazdy wygląda jak mała kropka, ale mimo to zjawisko jest bardzo ciekawe – mówi dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

– Zjawiska takie jak tranzyt, czyli moment, kiedy trzy ciała Układu Słonecznego, w tym przypadku Ziemia, Merkury i Słońce, są na jednej linii są dość rzadkie – wyjaśnia dr Ratajczak. Jak dodaje, w naszym Układzie Słonecznym możemy oglądać jedynie tranzyty Merkurego i Wenus.

Zjawisko ma rozpocząć się około godziny 13.35. Będzie można je obserwować do zachodu Słońca pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne.

By oglądać tranzyt Merkurego, należy użyć teleskopu lub lornetki ze specjalnymi filtrami przeznaczonymi do oglądania słońca. W największych polskich miastach naukowcy i wielbiciele astronomii udostępniają sprzęt, dzięki któremu można obserwować to zjawisko.

Kolejny tranzyt Merkurego będzie można zobaczyć dopiero w 2032 r.

źródło:
Zobacz więcej