Tysiące euro za truflę. Pieniądze ze sprzedaży trafią na cele dobroczynne

W dniach kulminacji zbiorów trufli we Włoszech poinformowano, że z biegiem lat jest ich coraz mniej (fot. shutterstock/Fotosr52)

120 tysięcy euro zapłacił nabywca z Hongkongu na międzynarodowej aukcji za białą truflę z Alby na północy Włoch. Okaz wylicytowany za rekordową sumę waży ponad kilogram.

Wielka licytacja w Piemoncie. Blisko kilogramowa trufla trafiła do Hongkongu

85 tysięcy euro zapłacił za białą truflę o wadze 880 gramów młody biznesmen z Hongkongu. Licytację na niedzielnej aukcji w Piemoncie na północy...

zobacz więcej

20. aukcja trufli zorganizowana w niedzielę za pośrednictwem telemostu odbyła się tradycyjnie na zamku w Grinzane Cavour w Piemoncie. O największe okazy walczyli także koneserzy z Singapuru i Moskwy.

Łączna wylicytowana suma za trufle, czyli prawie 300 tysięcy euro, zostanie przekazana na cele dobroczynne. W dniach kulminacji zbiorów trufli we Włoszech poinformowano, że z biegiem lat jest ich coraz mniej.

Eksperci tłumaczą, że jest to wina zmian klimatycznych, a także – w dużym stopniu – dzików niszczących teren, gdzie rosną. Z ich powodu poszukiwacze i znawcy tych cennych grzybów ogłosili wręcz stan alarmowy.

– Dziki, które kopią w ziemi, wbrew temu, co wiele osób mogłoby sądzić, nie przepadają specjalnie za truflami, ale stanowią poważne zagrożenie zarówno dla tych rosnących naturalnie grzybów, jak i dla ich upraw – wyjaśnił ekspert Gilberto Bragato.

Podkreślił, że problem ten nasilił się szczególnie w ostatnim czasie w związku ze wzrostem populacji dzików. Według specjalistów, cytowanych przez włoskie media, niemożliwe jest oszacowanie strat w zbiorach trufli, wywoływanych przez te zwierzęta.

Jak zaznaczają, pewne jest natomiast, że od lat 70. zeszłego wieku zbiory spadły w kraju o połowę. Mniej jest także trufli w tym roku, co jest spowodowane niemal całkowitym brakiem opadów deszczu we wrześniu i wyższych niż dotąd temperatur w październiku.

źródło:
Zobacz więcej