RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1 nowa wiadomość

Tysiące biało-czerwonych flag. Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości [RELACJA]

Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku obchodziliśmy dziś Narodowe Święto Niepodległości. W całym kraju odbyły się rocznicowe zgromadzenia, koncerty i pikniki, jednak miejscem głównych obchodów była Warszawa. Centralnym punktem była uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po południu przez miasto przeszedł Marsz Niepodległości, a przed Pałacem Prezydenckim odbył się koncert „Gramy dla Niepodległej”.

W południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w całej Polsce i za granicą odbyło się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zabrzmiał m.in. z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie czy na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie po godz. 13 rozpoczął się „Festiwal Niepodległa”. Uczestnicy mogą m.in. nauczyć się polskich tańców i wspólnie zatańczyć poloneza. Można też obejrzeć zabytkowe automobile, sikawki konne i powozy. Porządku strzegą policjanci w historycznych mundurach.

W ramach festiwalu przed Pałacem Prezydenckim od godz. 17 odbył się z kolei koncert „Gramy dla Niepodległej”. Zagrała m.in. Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie wspólnie wystąpiło ponad 60 muzyków.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
22:05 11.11.2019
Kończą się obchody Narodowego Święta Niepodległości, które uczcili Polacy w kraju i poza jego granicami. Dziękujemy za śledzenie relacji na portalu tvp.info.
21:50 11.11.2019
Tej nocy z okazji Święta Niepodległości polskimi barwami narodowymi został podświetlony także budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
21:43 11.11.2019
21:15 11.11.2019
– Od 30 lat cieszymy się prawdziwie wolnym państwem, które staje się coraz zamożniejsze, które w coraz większym stopniu dba o obywatela, o jego możliwości poprzez zrównoważony rozwój kraju – powiedział w Rypinie prezydent Andrzej Duda, gdzie wziął udział w uroczystości nadania nazwy skwerowi „100-lecia Odzyskania Niepodległości”, a także wspólnie z mieszkańcami śpiewał pieśni patriotyczne.
19:53 11.11.2019
Nie wszędzie uroczystości i zgromadzenia z okazji Święta Niepodległości przebiegały bez zakłóceń. Zorganizowany przez środowiska narodowe Marsz Polaków we Wrocławiu został rozwiązany przez tamtejszy magistrat.

Według urzędników wznoszono hasła antysemickie i odpalono race. Maszerujący stoją na ulicy, otoczeni kordonem policji. Funkcjonariusze apelują o rozejście się.
19:47 11.11.2019
Kwiaty pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielkie przyjęcie – w ten sposób polskie placówki dyplomatyczne w Brukseli zorganizowały obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Stałe przedstawicielstwo w Brukseli przygotowało bankiet dyplomatów, europosłów i urzędników pracujących dla instytucji unijnych nie tylko z Polski. Gościem specjalnym uroczystości był szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który przyjechał do belgijskiej stolicy na posiedzenie unijnej Rady ds. Zagranicznych.

Minister przypomniał, że 11 listopada 1918 roku „Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy”. Jak zaznaczył, pięć pokoleń kobiet i mężczyzn o tę niepodległość walczyło.
19:40 11.11.2019
Polska Fundacja Narodowa z okazji dzisiejszego święta zorganizowała pokaz pirotechniczny na Bulwarach Wiślanych przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
18:30 11.11.2019
Od dziś w galerii Kordegarda w Warszawie można oglądać współczesne plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia z wizerunkami ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa. Ich wizerunkom towarzyszą cytaty charakterystyczne dla każdego z mężów stanu oraz repliki noszonych przez nich nakryć głowy. Wieczorem rozpoczęło się spotkanie „Niepodległa w Kordegardzie”, podczas którego będą czytane pamiętniki i fragmentów czasopism z listopada 1918 r. Przewidziano także spotkanie autorskie z Wojciechem Korkuciem. W wernisażu uczestniczy wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
18:06 11.11.2019
Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczął się koncert pieśni religijnych i patriotycznych „Boże, coś Polskę”. Uczestniczy w nim kardynał Kazimierz Nycz, przedstawicie władz państwowych i samorządowych.

Publiczność usłyszy Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zaprezentuje repertuar przygotowany w ubiegłym roku z okazji 100-lecia Niepodległej i 70-lecia istnienia zespołu.
18:01 11.11.2019
„Bez polskiej wolności nie byłoby wolnej Europy. Za to bardzo serdecznie dziękuję Polsce i Polakom” – napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel.
17:55 11.11.2019
– Cieszę się, że w całej Polsce jest tak bardzo wiele wydarzeń różnych – od marszów niepodległości począwszy poprzez spotkania, pikniki, koncerty. Wszystko, co jest okazją do tego, by świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest wartościowe, łączy nas, jednoczy nas, buduje w Polsce wspólnotę - coś co jest dla nas tak bardzo ważne – powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając koncert „Gramy dla Niepodległej”.
(fot. PAP/Marcin Obara)
17:47 11.11.2019
Życzenia Polakom z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości złożył ambasador Izraela w Warszawie Alexander Ben Zvi.
17:15 11.11.2019
Przed Pałacem Prezydenckim odbywa się koncert „Gramy dla Niepodległej”, w którym udział biorą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Na jednej scenie z Golec uOrkiestrą występują artyści: Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, GROMEE, Fundacja Braci Golec, Wataha Drums, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Rafał Rozmus – dyrygent.

Organizatorzy podkreślają, że jest to „pierwszy tego typu symfoniczno-etniczny projekt w Polsce”. Na jednej scenie wspólnie wystąpi 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski.
17:07 11.11.2019
Z okazji dzisiejszego święta polskimi barwami narodowymi podświetlono budynki parlamentu.
17:03 11.11.2019
Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie do godz. 19 – po zakończeniu przemarszu – mają trwać występy artystyczne.

Większość demonstrujących ma ze sobą biało-czerwone flagi. Największa z nich miała ponad 2 km długości i była trzymana przez kilkadziesiąt osób.
(fot. PAP/Paweł Supernak)
16:52 11.11.2019
Według wyliczeń stołecznego ratusza w Marszu Niepodległości bierze udział około 47 tys. osób, a zgromadzenie – w kulminacyjnym punkcie – rozciągnęło się na długość 1750 metrów.
16:41 11.11.2019
Prowokacja Obywateli RP nie była jedyną na trasie warszawskiego marszu. Jeszcze przed startem zgromadzenia z okna Hotelu Metropol wywieszono dużą tęczową flagę, która została zwinięta po okrzykach ze strony manifestujących.

Już w trakcie marszu na froncie jednego z budynków w Alejach Jerozolimskich rozwieszono kilkunastometrowej długości flagę Polski, na której widniały rysunki m.in. tęczowej flagi, gwiazdy Dawida oraz półksiężyca. Flaga została ostatecznie zrzucona przez osobę, która stała na dachu budynku.
(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
16:35 11.11.2019
Czoło Marszu Niepodległości dotarło już do warszawskiej Pragi, choć większość jego uczestników idzie jeszcze mostem Poniatowskiego.

Dalej zgromadzenie przejdzie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym, a swój bieg zakończy na jego błoniach.
(fot. PAP/Paweł Supernak)
16:18 11.11.2019
Na warszawski Marsz Niepodległości licznie przybyły rodziny z dziećmi. Wiele biorących w nim udział osób zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcia z Pałacem Kultury i Nauki w tle.

Większość uczestników zgromadzenia ma ze sobą biało-czerwone flagi, niektórzy odpalili też kolorowe race.
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
16:04 11.11.2019
A tak Święto Niepodległości uczciła Średzka Kolej Powiatowa:

15:54 11.11.2019
O życzeniach z okazji Święta Niepodległości pamiętała Borussia Dortmund – zespół Łukasza Piszczka, gdzie występował także Jakub Błaszczykowski.
15:48 11.11.2019
Policja rozwiązała nielegalne zgromadzenie Obywateli RP i wyniosła jego uczestników, którzy próbowali zakłócić przebieg stołecznego Marszu Niepodległości.

Mimo licznych komunikatów funkcjonariuszy prowokatorzy nie zamierzali opuścić ronda. Kontrmanifestacja stwarzała zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób.
15:37 11.11.2019
Także nasi czytelnicy uczestniczą w X Marszu Niepodległości w Warszawie. Te i inne zdjęcia otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.


(fot. Twoje Info)
15:35 11.11.2019
Na jednym z budynków wzdłuż trasy Marszu Niepodległości (w Al. Jerozolimskich między ulicami Kruczą a Bracką) wywieszono flagę, na której umieszczono symbole m.in. ideologii LGBT.
15:31 11.11.2019
Ruszył Marsz Niepodległości, którego uczestnicy – tak jak w poprzednich latach – przejdą ulicami stolicy na błonia Stadionu Narodowego. Hasło tegorocznego wydarzenia to „Miej w opiece naród cały” – fragment pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”.

Organizatorzy Marszu podkreślają, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.

Licznie zgromadzeni uczestnicy przybyli na marsz z flagami Polski oraz transparentami z patriotycznym hasłami. Widać na nich napisy takie jak „Bóg, Honor i Ojczyzna” oraz „Warto być Polakiem”. Na czele Marszu Niepodległości znajdują się także flagi Młodzieży Wszechpolskiej. Wśród uczestników są m.in. przedstawiciele historycznych organizacji rekonstrukcyjnych oraz grupy motocyklowe.
15:16 11.11.2019
Rocznicowe obchody odbywają się w całym kraju. Kilka tysięcy osób wzięło udział w IX Szczecińskim Marszu Niepodległości. Tegoroczne hasło to „Rodzina siłą narodu”. Wśród zaproszonych na wydarzenie byli m.in. kombatanci i osoby represjonowane w stanie wojennym.

– Chcemy wskazać, że poza tym, co widać na pierwszy rzut oka – odzyskanie niepodległości kojarzy się z marszałkiem Piłsudskim, z wojskiem, z walką – tak naprawdę, o niepodległość walczyły także rodziny we własnych domach, kultywując polskość – powiedział jeden z organizatorów marszu Marek Zakrzewski z Porozumienia Środowisk Patriotycznych.
(fot. PAP/Marcin Bielecki)
15:05 11.11.2019
14:58 11.11.2019
Straż Marszu Niepodległości zabezpiecza trasę, którą przejdą jego uczestnicy.
(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
14:51 11.11.2019
Życzenia dla Polski od Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
14:49 11.11.2019
Policja przypomina o utrudnieniach komunikacyjnych w stolicy.
14:44 11.11.2019
Marsz Antyfaszystowski „Za wolność Waszą i naszą!”, organizowany m.in. przez Koalicję Antyfaszystowską i Akcję Demokracja, wyruszył z pl. Unii Lubelskiej na pl. Trzech Krzyży.
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
14:36 11.11.2019
W okolicach ronda Romana Dmowskiego w Warszawie przybywa uczestników Marszu Niepodległości. O godz. 15. wyruszą ulicami Warszawy w kierunku Stadionu Narodowego.
(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
14:34 11.11.2019
14:23 11.11.2019
O Święcie Niepodległości pamiętał Krzysztof Piątek grający we włoskim klubie A.C. Milan.
14:16 11.11.2019
Ministerstwo Kultury zaprasza na Krakowskie Przedmieście.
14:12 11.11.2019
„101 lat temu Polska odzyskała niepodległość, w ten dzień warto pamiętać, jak ważna była jedność w kluczowych momentach naszej historii, Polacy to dumny naród, który potrafi wspólnie walczyć o wolność i biało-czerwoną flagę” – napisał lider PO Grzegorz Schetyna na Twitterze.
14:08 11.11.2019
Na rondzie Dmowskiego zgromadziły się tysiące osób, które po godz. 15 wyruszą w X edycji Marszu Niepodległości. Jego uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym aż na błonia przy Stadionie Narodowym.

Licznie zgromadzeni uczestnicy przybyli na marsz z flagami Polski oraz transparentami z patriotycznym hasłami. Widać na nich napisy takie jak „Bóg, Honor i Ojczyzna” oraz „Warto być Polakiem”. Na czele Marszu Niepodległości znajdują się także flagi Młodzieży Wszechpolskiej. Wśród uczestników są m.in. przedstawiciele historycznych organizacji rekonstrukcyjnych oraz grupy motocyklowe.
(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
14:03 11.11.2019
W Rzeszowie odsłonięto pomnik przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance. Wysoki na osiem metrów monument stoi na pl. Wolności.

Uczestnicząca w uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że „burzliwe dzieje naszego narodu udowodniły, że Polski i Polaków nigdy nie opuścił duch walki, męstwa i poświęcenia dla Ojczyzny”.
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
14:01 11.11.2019
Regaty z okazji Święta Niepodległości w klasach DZ i open zostały rozegrane na jeziorze Ukiel w Olsztynie. W zawodach wzięło udział kilkudziesięciu żeglarzy.
(fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
13:57 11.11.2019
– Dzieło przywrócenia niepodległości było nie tylko splotem szczególnie korzystnych okoliczności, ale także darem Bożym, Bożej Opatrzności – mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas mszy św. w intencji ojczyzny.

– Dar, jak wiemy, zawsze zawiera w sobie zadanie. Dziękujemy Bogu, że ludzie tamtych czasów, ojcowie i matki niepodległości, umieli ten dar wspaniale wykorzystać i modlimy się, także dzisiaj w Dzień Niepodległości, abyśmy my te dary wolności, pomyślności naszej ojczyzny, niepodległości umieli wykorzystać jak najlepiej – powiedział metropolita lubelski.
13:50 11.11.2019
– Taki dzień jak dziś to dzień radości i uświadamiania dziedzictwa przeszłości – powiedział w homilii podczas mszy z okazji Święta Niepodległości w Bazylice Mariackiej w Gdańsku metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Podkreślił, że Kościół w Polsce zawsze był zaangażowany we wspieranie Ojczyzny i głoszenie patriotycznych wartości.
13:45 11.11.2019
Uroczysty apel na placu Wolności i radosna parada – tak wrocławianie świętowali 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pochód, w którym wzięło udział kilka tysięcy dzieci z wrocławskich szkół i przedszkoli, wyruszył z Centrum Historii Zajezdnia i przeszedł do placu Wolności.

– Dziś niepodległość oznacza przede wszystkim odpowiedzialność – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
13:27 11.11.2019
Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie trwa „Festiwal Niepodległa”. Uczestnicy mogą m.in. nauczyć się polskich tańców i wspólnie zatańczyć poloneza. Można też obejrzeć zabytkowe automobile, sikawki konne i powozy. Porządku strzegą policjanci w historycznych mundurach.
13:24 11.11.2019
W Sejmie i Senacie dziś dzień otwarty. Do godz. 16 można zobaczyć m.in. sale posiedzeń obu izb parlamentu, Salę Kolumnową i gabinet marszałka Sejmu.
13:10 11.11.2019
Politycy Platformy Obywatelskiej złozyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. – W Święto Niepodległości powinniśmy poszukać tego, co nas łączy, ponieważ wtedy możemy mieć Polskę bezpieczną, dbać o jej godność i dobry rozwój – mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
13:06 11.11.2019
Delegacje wojsk stacjonujących w bydgoskiej jednostce NATO złożyły wieńce przy mogile francuskich żołnierzy na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.
(fot. PAP/Tytus Żmijewski)
12:58 11.11.2019
Komisja Europejska złożyła Polsce życzenia. – W imieniu KE chciałam życzyć wszystkim Polakom udanego świętowania Dnia Niepodległości – powiedziała rzeczniczka Komisji Mina Andreeva.
12:57 11.11.2019
– Polska najlepiej się rozwija, gdy umiemy się porozumieć nad naszą wspólną przyszłością. Jestesmy Polakami i obowiązki mamy polskie – mówił prezydent.
12:51 11.11.2019
– Historycy mówią, że ta dzisiejsza Polska to najbardziej wolna, najzamożniejsza i najbezpieczniejsza Polska od XVII wieku – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie.

– Kiedy stoimy tutaj 11 listopada na placu imienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, placu świadków tylu niezwykłych historycznych wydarzeń, czasem trudnej, ale i niesamowitej, radosnej historii naszego kraju, (...) to chce się powiedzieć – bo na usta cisną się słowa piosenki – „ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście” – mówił prezydent.
(fot. PAP/Leszek Szymański)
12:44 11.11.2019
Znamy już wyniki 31. Biegu Niepodległości w Warszawie. Na dystansie 10 km najszybszy był reprezentujący Wojsko Polskie Arkadiusz Gardzielewski (Śląsk Wrocław) z czasem 29.29 sek., a wśród kobiet Joanna Dorociak (Adidas Runners).

Na starcie stanęło ponad 16 tys. osób. Tradycyjnie już trasa wiodła Al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Niepodległości. Start i metę zlokalizowano przy ul. Stawki, nieopodal Ronda Zgrupowania AK Radosław, gdzie na kilkudziesięciometrowym maszcie powiewa największa w Warszawie flaga narodowa. Przed startem zaplanowanym na godz. 11.11 tysiące biegaczy odśpiewało hymn.
Zwyciężczynią 31. Biegu Niepodległości w Warszawie została Joanna Dorociak (L) (fot. PAP/Piotr Nowak)
12:41 11.11.2019
Na wileńskiej Rossie odbyły się centralne obchody Święta Niepodległości na Litwie. Wieńce złożyli przedstawiciele polskiej społeczności, dyplomaci, harcerze oraz Polacy, którzy specjalnie przyjechali, aby tego dnia być właśnie w Wilnie.
12:31 11.11.2019
Na uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza obecni są, obok prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu, przedstawiciele władz wojskowych i kościelnych.

Po godz. 12 podniesiono flagę narodową, a zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy, odczytano też uroczysty Apel Pamięci, aby uczcić pamięć wszystkich rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski. W apelu przywołano pamięć m.in.: polskich żołnierzy, marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego. W apelu przywołano także pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, którzy „zginęli w katastrofie smoleńskiej wraz z 94 rodakami w drodze na obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej”.

Po apelu pluton salutowy oddał serię 21 salw armatnich, a harcerze złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza znicz z Ogniem Niepodległości. Następnie odbyła się uroczysta odprawa wart.
12:03 11.11.2019
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Zamkowym w Warszawie trwa uroczysta odprawa wart z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.
11:53 11.11.2019
Dźwięk dzwonu Zygmunta uświetnił obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najsłynniejszy dzwon w Polsce można było usłyszeć w Krakowie przez osiem minut. Jak zwykle kolos został uruchomiony przez wawelskich dzwonników, którzy pociągali za sznury.

Dzwon Zygmunt rozbrzmiewa podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla narodu chwilach.
12:02 11.11.2019
Hymn zabrzmiał m.in. z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie, na placu Piłsudskiego w Warszawie, pod białostockim Ratuszem, w Zielonej Górze na placu przy konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej, a także nieopodal Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach oraz w Karkonoszach na szczycie Szrenicy.

Polski hymn śpiewali także polscy polarnicy w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polacy mieszkający na Ukrainie, w Kazachstanie i Australii oraz wypoczywający na plaży Copacabana w Rio de Janeiro w Brazylii.
12:00 11.11.2019
Cała Polska śpiewa Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.
11:34 11.11.2019
W Kijowie z okazji Święta Niepodległości zapalono znicze na grobach Polaków. Przedstawiciele mniejszości polskiej oraz polscy dyplomaci odwiedzili cmentarz wojskowy w Bykowni, gdzie spoczywają ofiary stalinowskich represji oraz znajdują się mogiły żołnierzy z wojny 1920 roku.
11:32 11.11.2019
Na placu Piłsudskiego ostatnie przygotowania przed uroczystą odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
11:26 11.11.2019
Wspólne śpiewanie hymnu o godz. 12 również na Rynku Głównym w Krakowie.
11:21 11.11.2019
Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet uczestniczył na Powązkach w uroczystości upamiętniającej podpisanie 11 listopada 1918 r. rozejmu w Compiègne, kończącego I wojnę światową. „Szacunek i pamięć poległym” – napisał na Twitterze.
11:15 11.11.2019
Złożenie wieńców przy Pomniku Polski Walczącej i msza święta w Katedrze na Wawelu rozpoczęły w Krakowie obchody Święta Niepodległości.

Mszy za Ojczyznę przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W czasie kazania przypominał drogę Polski do odzyskania niepodległości i podkreślał, że wolność została przywrócona dzięki dążeniom wielu pokoleń Polaków.
11:13 11.11.2019
Liderzy Lewicy uczcili pamięć walczących o niepodległość pod Bramą Straceń na warszawskiej Cytadeli. Poseł elekt Maciej Konieczny podkreślił, że polska lewica walczyła o niepodległość dla wszystkich, bez względu na pochodzenie czy zasobność portfela.

Delegacja klubu parlamentarnego Lewicy z przewodniczącym Krzysztofem Gawkowskim (Wiosna), rzeczniczką Anną Marią Żukowską (SLD) i posłem elektem Maciejem Koniecznym (Lewica Razem) złożyła kwiaty pod tablicą Pamięci Bojowników Wolności w Bramie Straceń.
11:10 11.11.2019
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości można dziś zwiedzić Salę Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim, sale reprezentacyjne w Belwederze oraz Dworek Prezydenta w Ciechocinku.

Goście zwiedzający Belweder mogą obejrzeć między innymi gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sale reprezentacyjne pałacu, wśród nich Marmurową, Malinową, Pompejańską i Kominkową.

W Dworku Prezydenta Ciechocinku można obejrzeć wystawę „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości” o wybitnych Polakach – mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
11:06 11.11.2019
Już niespełna godzina dzieli nas od wspólnego śpiewania hymnu. Zjednoczmy się wszyscy w tej ważnej chwili.
11:03 11.11.2019
Uroczystą mszą świętą w katedrze lwowskiej rozpoczęły się tamtejsze obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Bazylice Metropolitalnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny licznie zgromadzili się miejscowi Polacy oraz goście z Polski, aby modlić się w intencji Ojczyzny.
11:01 11.11.2019
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego profesora Andrzeja Nowaka oraz profesor Grażynę Świątecką.

Profesor Andrzej Nowak, historyk i publicysta, został uhonorowany „w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie”. Profesor Grażynę Świątecką, kardiologa i założycielkę Telefonu Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”, odznaczono „w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu idei wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresownej pomocy, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i służbie społeczeństwu polskiemu”.
10:54 11.11.2019
W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, w tym Orderów Orła Białego.
10:53 11.11.2019
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki złożyli wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. Towarzyszyli im przedstawiciele rządu i PiS, w tym szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oraz szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
10:49 11.11.2019
11 listopada 1918 r. skapitulowały Niemcy. Rada Regencyjna w Warszawie przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, a trzy dni później rozwiązała się, przekazując mu całość władzy. Historyczne wydarzenia przypomina IPN.
10:47 11.11.2019
O świątecznej paradzie we Wrocławiu informuje na Twitterze prezydent miasta Jacek Sutryk.
10:39 11.11.2019
Symbolicznie o godzinie 11.11 rozpocznie się 31. Bieg Niepodległości. W tym roku zapisała się na niego rekordowa liczba 22 tysięcy biegaczy. Zawodnicy pobiegną w dwóch kolumnach. Będą mieli na sobie czerwone lub białe koszulki. Wspólnym biegiem Narodowe Święto Niepodległości uczczą dzisiaj także żołnierze kontyngentu NATO z Rumunii, Chorwacji, USA, Wielkiej Brytanii, którzy na co dzień stacjonują w Bemowie Piskim. W biegu weźmie udział 110 żołnierzy.

Start i meta Biegu Niepodległości znajdują się przy ulicy Stawki w pobliżu ronda Zgrupowania AK „Radosław”.
10:27 11.11.2019
„Gratulacje z okazji Dnia Niepodległości dla naszych polskich przyjaciół! W tym dniu szczególnie doceniamy jak bliskie są nasze relacje. W imieniu USA i moim własnym – Niech Bóg błogosławi Polskę!” – napisała na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.
10:24 11.11.2019
Życzenia płyną także z Izraela: „Polsko, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości!”
10:21 11.11.2019
Ulicami Gdańska przeszła Parada Niepodległości.
(fot. PAP/Adam Warżawa)
10:09 11.11.2019
Katolickie, prawosławne, ewangelicko-augsburskie i muzułmańskie modlitwy w intencji Ojczyzny znalazły się w programie wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku. To wieloletnia tradycja, podkreśla zróżnicowanie narodowościowe i religijne regionu.

Główna oficjalna uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w stolicy województwa podlaskiego rokrocznie odbywa się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, w centrum miasta. Poprzedza ją bezpośrednio msza św. w pobliskiej archikatedrze katolickiej Wniebowzięcia NMP.

W programie obchodów są jednak również modlitwy w świątyniach innych wyznań.
10:06 11.11.2019
W Krakowie można przejechać się specjalnym Tramwajem Patriotycznym.
10:04 11.11.2019
Kancelaria Prezydenta przypomina na Twitterze program obchodów.
09:55 11.11.2019
W czasie mszy prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości – dar papieża Piusa IX.
(fot. PAP/Marcin Obara)
09:54 11.11.2019
Homilię podczas mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej wygłosił biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek. – Od zaufania zbudowanego na prawdzie zależy przyszłość Ojczyzny. Trzeba centymetr po centymetrze i dzień po dniu budować zaufanie i odbudowywać zaufanie, i pogłębiać zaufanie – podkreślił.

Dodał, że „wszystkie wymiary społecznego bytu i wymiar polityczny, i wymiar ekonomiczny, i wymiar kulturalny, i każdy inny, opiera się ostatecznie na tym podstawowym wymiarze etycznym: prawda, zaufanie, wspólnota”.
(fot. PAP/Marcin Obara)
09:47 11.11.2019
– Niepodległość jest nam dana i zadana – powiedział kardynał Kazimierz Nycz podczas mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

– Jesteśmy pokoleniem troski o niepodległość. I mając tę wiarę, nadzieję i miłość, przychodzimy do Świątyni Opatrzności, żeby w takim dniu jak dziś zawierzyć Panu Bogu naszą Ojczyznę, dziękować Panu Bogu za jej sukcesy i osiągnięcia, modlić się o jej szczęśliwą przyszłość, pamiętając o tym, że niepodległość jest nam zadana, naszemu pokoleniu też – powiedział.
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz (fot. PAP/Marcin Obara)
09:41 11.11.2019
Obchody Święta Niepodległości zorganizowano nie tylko w Polsce.
09:32 11.11.2019
Spot z życzeniami z okazji polskiego święta zamieścił na Twitterze ambasador Niemiec Rolf Nikel.
09:30 11.11.2019

11 XI 1937 r. odbyły się pierwsze obchody #ŚwiętoNiepodległości jako ustawowego święta państwowego pic.twitter.com/AWwTgjvI9C

— Dzieje Sejmu (@DziejeSejmu) 11 listopada 2019
09:30 11.11.2019
„Polska jest najbliższym partnerem Litwy w UE i NATO” – podkreślił prezydent Litwy Gitanas Nauseda, składając w poniedziałek życzenia z okazji polskiego Święta Niepodległości w liście gratulacyjnym do prezydenta Andrzeja Dudy.
09:25 11.11.2019
Narodowe Archiwum Cyfrowe zachęca do korzystania ze zdjęć dokumentujących pierwsze chwile polskiej niepodległości. Jest ponad 600 takich, które można swobodnie pobierać i przetwarzać.
09:23 11.11.2019
09:22 11.11.2019
W Moskwie, Smoleńsku i innych ośrodkach polonijnych w Rosji odprawiane są dziś msze święte w intencji niepodległej Polski. W Petersburgu nasi rodacy świętują już od soboty, organizując koncerty, wystawy i spotkania poświęcone 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Szefowa petersburskiego Kongresu Polaków Lilianna Szyszko przypomina, że Petersburg to nie tylko dawna stolica imperium, które zniewoliło Polskę. Jak wyjaśnia, to także miasto wielu naszych wybitnych rodaków, którzy podejmowali działania na rzecz odzyskania niepodległości.
09:19 11.11.2019
09:14 11.11.2019
W Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny. Przewodniczy jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.

W mszy uczestniczą prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, marszałek senior Antoni Macierewicz i członkowie rządu.
09:04 11.11.2019
09:01 11.11.2019
„Patriotyzm to miłość do Polski każdego dnia, ale 11 listopada, w Święto Niepodległości chcemy tej miłości dać szczególny wyraz. Wywieśmy flagi narodowe w swoich domach i wspólnie świętujmy” – zaapelował premier Mateusz Morawiecki w spocie opublikowanym w poniedziałek przez KPRM.
08:54 11.11.2019
Przedstawiciele PSL, z szefem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem na czele, przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie złożyli kwiaty i odśpiewali „Rotę”.

– W 101. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości dziękujemy pokoleniom, które do tego doprowadziły i przyrzekamy, że waszego zobowiązania, waszego testamentu, waszego celu nie zatracimy – powiedział Kosiniak-Kamysz.
(fot. PAP/Paweł Supernak)
08:52 11.11.2019
08:47 11.11.2019
Ponad dwa tysiące osób przyciągnęła druga edycja Biegu Niepodległości w Chicago. Trasa wiodła wzdłuż jeziora Michigan.

Wśród osób upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości znalazły się zarówno dziesięcioletnie dzieci, młodzież, jak też ponad siedemdziesięcioletni seniorzy. Mieli do wyboru dwie trasy: pięcio- i dziesięciokilometrową.

Biegli głównie Polacy i Polonusi, ale też Ukraińcy, Litwini oraz Latynosi, w tym Meksykanie.
08:46 11.11.2019
Dziś rusza II edycja ogólnopolskiej akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Polak z sercem”. Pierwszy raz akcję zorganizowano w 100-lecie odzyskania niepodległości. Adresatami akcji są Polacy mieszkający na Białorusi i Ukrainie, znajdujący się w trudnej sytuacji. W trakcie akcji będzie zbierana żywność z długim terminem ważności, środki chemiczne, artykuły szkolne i biurowe.
08:45 11.11.2019
08:41 11.11.2019
Marszałek senior Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz złożył kwiaty przy kamieniu węgielnym w miejscu, w którym stanie pomnik premiera Jana Olszewskiego.
(fot. PAP/Piotr Nowak)
08:36 11.11.2019
Prezydent złożył wieńce przed warszawskimi pomnikami Ojców Niepodległości. Andrzej Duda był przy pomnikach upamiętniających Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz Józefa Piłsudskiego.
08:31 11.11.2019
W południe w całym kraju wspólne śpiewanie hymnu państwowego w ramach drugiej edycji akcji „Niepodległa do hymnu”.
08:28 11.11.2019
W związku z polskim świętem, logo wyszukiwarki Google ma biało-czerwony napis i wkomponowaną polską flagę.
08:27 11.11.2019
Prezydent Andrzej Duda podkreślił w radiowej Jedynce, że Polska wygrała walkę o niepodległość dzięki „jedności całego społeczeństwa; jedności wszystkich jego sfer, a przede wszystkim jedności klasy politycznej”.

– Wszyscy wtedy chcieli obronić, wszyscy wtedy chcieli utrzymać wolną, niepodległą, suwerenną Polskę – przekonywał. – I to się udało właśnie dlatego, że stanowiliśmy jedność. I ta jedność jako gwarancja bezpieczeństwa i umiejętności obrony Polski w najgorszych nawet okolicznościach jest rzeczywiście wielką lekcją dziejową dla wszystkich polskich polityków późniejszych pokoleń, także dla obecnego pokolenia polskich polityków – powiedział prezydent.
08:27 11.11.2019
08:22 11.11.2019
– Potrzeba, abyśmy dawali świadectwo miłości do naszej ojczyzny, czyli miłości do wszystkiego, co Polskę stanowi – podkreślił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, że rocznica ta jest naszym wielkim świętem.
08:21 11.11.2019
08:21 11.11.2019
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożył życzenia wszystkim Polakom z okazji Święta Niepodległości. – Chciałbym, żebyśmy wszyscy potrafili cieszyć się z wolności i potrafili z tej wolności korzystać – powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej