RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne śmiertelne ofiary zamieszek w Iraku. Policja otworzyła ogień

W niedzielnych protestach w Iraku zginęły trzy osoby; ponad 100 zostało rannych (fot. PAP/EPA/MURTAJA LATEEF)

Trzy osoby zginęły w niedzielę podczas antyrządowych protestów w irackiej Nasiriji – poinformowała miejscowa policja i służby medyczne. Około 100 osób zostało rannych. To drugi dzień gwałtownych zamieszek, jednych z najbardziej brutalnych od początku października.

Krwawe protesty w Iraku. Zginęli demonstranci

Podczas starć z demonstrantami w Bagdadzie w czwartek irackie służby porządkowe zastrzeliły co najmniej 6 osób, a w Basrze, gdzie rozpędzono...

zobacz więcej

Protestujący w niedzielę zebrali się na głównym moście w mieście. Tam doszło do starć z policją, która otworzyła do demonstrantów ogień.

Protesty odbywały się też w Bagdadzie, gdzie służby bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego. Tam rannych zostało 20 osób. W szpitalu zmarła jedna osoba, która została ranna dzień wcześniej.

Policja poinformowała, że w stolicy kraju eksplodował samochód, uszkadzając kilka innych aut, stojących w pobliżu. Demonstranci, którzy chcą pokojowo wyrażać swój bunt przeciw rządom, obawiają się, że tego typu akcje sabotażowe wzmogą agresję służb, zwłaszcza że rząd ostrzegł przed użyciem bardziej drastycznych środków przeciwko manifestantom.

W sobotę w protestach zginęły trzy osoby, wszystkie zginęły od kul. Rannych zostało także ok. 100 osób.

Antyrządowe niepokoje społeczne w Iraku rozpoczęły się na początku października w Bagdadzie, szybko rozprzestrzeniając się na miasta na południu kraju. W wyniku brutalnego tłumienia protestów przez siły bezpieczeństwa zabitych zostało już ok. 280 osób.

Protesty w Iraku są wyrazem społecznego wzburzenia wywołanego m.in. biedą, bezrobociem oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej. Polityków i władze obwinia się o chroniczną korupcję, powstrzymującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonano dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie.

źródło:

Zobacz więcej