Gliński o powstaniach śląskich: Bardzo istotne w cyklu odzyskiwania niepodległości

W niedzielę wieczorem wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w wydarzeniu „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” (fot. PAP/PAP/Andrzej Grygiel)

Powstania Śląskie były bardzo istotne w sześcioletnim cyklu odzyskiwania przez Polskę niepodległości – powiedział w niedzielę wieczorem w Katowicach wicepremier Piotr Gliński.

Święto niepodległości w Warszawie: pokazy kawaleryjskie

W warszawskich Łazienkach w niedzielę i w świąteczny poniedziałek będzie można zobaczyć wyjątkowe pokazy jazdy konnej, musztry oraz broń, której...

zobacz więcej

W niedzielę wieczorem wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w wydarzeniu „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą”, zorganizowanym w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. To jedno z wydarzeń realizowanego od 2017 r. programu „Niepodległa”.

Jak przypomniał na briefingu przed wydarzeniem Gliński, w ub. roku główny koncert z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowano na Stadionie Narodowym w Warszawie – W tym roku postanowiliśmy, że ten uroczysty koncert odbędzie się w Katowicach, na polskim Śląsku – powiedział. – Katowice i Śląsk, oczywiście dlatego, że w tym sześcioletnim cyklu odzyskiwania niepodległości, kształtowania się polskich granic przed stu laty, trzy powstania śląskie były bardzo istotne – podkreślił. Zaznaczył, że wydarzenie wpisuje się jednocześnie w obchody stulecia Powstań Śląskich.

– Zaczynamy w 2019 r., wspominając pierwsze powstanie; trzecie powstanie, w 2021 r., a w 2022 r. – efekt tego powstania, czyli wkroczenie wojsk polskich do Katowic. Wtedy, w 2022 r. będziemy kończyć ten sześcioletni cykl obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział wicepremier.

Urodziny Niepodległości Polski! Jak je uczcisz?

W poniedziałek urodziny Polski. Pokaż, jak je uczcisz. Jeśli wywiesiłeś flagi na swoim domu, zrób zdjęcie lub nagraj krótki filmik i przyślij go...

zobacz więcej

Jak zaznaczył Gliński, katowicka sala NOSPR jest uznawana za jedną z najpiękniejszych i najlepszych pod względem akustycznym nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W trakcie niedzielnego koncertu wystąpili w niej muzycy NOSPR pod dyrekcją Radosława Labakhua'a, a także zaproszeni soliści wykonujący utwory tradycyjne i współczesne.

W obsadzie koncertu znaleźli się m.in.: Małgorzata Walewska, Małgorzata Ostrowska, Lora Szafran, Kasia Stankiewicz, Natalia Szroeder, Maciej Balcar, Natalia Sikora, Skubas i zespół Gospel Rain. Na widowni zasiedli obok Glińskiego m.in. minister Michał Woś, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Ten ostatni w rozmowie z dziennikarzami przed koncertem ocenił, że w tym roku woj. śląskie „przechodzi patriotyczną metamorfozę”. Nawiązał przy tym do dotychczasowych wydarzeń, m.in. defilady na Święto Wojska Polskiego i 100-lecie powstań śląskich, która odbyła się w Katowicach 15 sierpnia br.

– Ten model patriotyzmu na Śląsku ma się bardzo dobrze. Myślę, że wyjątkowy koncert w tak wyjątkowym miejscu, jak NOSPR, z okazji naszego święta niepodległości, to jest dobry klimat i to pokazuje, że Śląsk jest bardzo ważny – ocenił Chełstowski wskazując, że wydarzenie w NOSPR otworzyło obchody Święta Niepodległości w regionie.

Święto niepodległości w Warszawie: pokazy kawaleryjskie

W warszawskich Łazienkach w niedzielę i w świąteczny poniedziałek będzie można zobaczyć wyjątkowe pokazy jazdy konnej, musztry oraz broń, której...

zobacz więcej

Marszałek woj. śląskiego przypomniał, że w poniedziałek regionalne uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się mszą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Potem jej uczestnicy przejdą na plac Chrobrego, gdzie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się główna część obchodów.

Zaplanowano m.in. wystąpienia okolicznościowe, uroczysty apel pamięci, złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz defiladę. Po uroczystościach, na sąsiednim placu Sejmu Śląskiego, odbędą się pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych.

Także 11 listopada już po raz ósmy na Stadionie Śląskim w Chorzowie zorganizowane zostanie specjalne wydarzenie z okazji Święta Niepodległości. Będzie tam można wziąć udział w akcji odśpiewania hymnu „Niepodległa do hymnu!”, oddać krew w ramach akcji „Krew dla Niepodległej”, a także wesprzeć chorego Maksa.

źródło:

Zobacz więcej