Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Ihor Mazur jest już na wolności. Składa życzenia Polakom

Do zatrzymania doszło na przejściu granicznym (fot. PAP/Marcin Onufryjuk)

Ihor Mazur został zwolniony w niedzielę rano. Ukraińskiego weterana wojny z Rosją i współpracownika ukraińskiego rzecznika praw człowieka polska straż graniczna zatrzymała w sobotę na podstawie listu gończego Interpolu, wydanego na wniosek Rosji. – Strony porozumienia Interpolu czasami go nadużywają – ocenił w niedzielę szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz

Ukraiński weteran zatrzymany przez straż graniczną. Był ścigany listem gończym Interpolu

Straż graniczna zatrzymała na przejściu w Dorohusku Ihora Mazura, współpracownika ukraińskiego rzecznika praw człowieka i weterana wojny z Rosją....

zobacz więcej

W prywatnym tweecie Ukrainiec odrzucił oskarżenia Rosji i wyraził zrozumienie dla działań Polski. Poprosił o przekazanie Polakom gratulacji z okazji Święta Niepodległości. „Cieszę się, że tego dnia nie spędzę zamknięty" – napisał.

– Zdarza się, że czasami strony porozumienia Interpolu nadużywają możliwości wpisania na listę. Myślę, że te kwestie będą analizowane, badane, odpowiednie decyzje przez odpowiednie organy polskie będą podjęte zgodnie z prawem międzynarodowym – komentował w niedzielę minister spraw zagranicznych Polski.

Ihor Mazur, weteran walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, członek skrajnie prawicowej organizacji UNA-UNSO i współpracownik sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy, został zatrzymany w sobotę na przejściu granicznym w Dorohusku.


źródło:
Zobacz więcej