RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamieszki w Chile. Anarchiści zdewastowali kościół

Demonstranci zbudowali barykadę z kościelnych ławek i figur (fot. PAP/EPA/ORLANDO BARRIA)
Demonstranci zbudowali barykadę z kościelnych ławek i figur (fot. PAP/EPA/ORLANDO BARRIA)

Zamaskowani uczestnicy antyrządowej demonstracji w Santiago de Chile wtargnęli do XIX-wiecznego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej w centrum miasta. Świątynia została zdewastowana.

Wandale zaatakowali kościoły w Chile

Na trzy dni przed wizytą papieża Franciszka w Chile, w Santiago doszło w piątek do gwałtownych zamieszek i protestów przeciw temu wydarzeniu. ...

zobacz więcej

Demonstranci, broniący się przed siłami porządkowymi, zbudowali barykadę z kościelnych ławek, konfesjonałów, figur i obrazów wyniesionych ze świątyni i połamanych na kawałki. Zdemolowali kościół wynosząc m.in. figurę Jezusa, figurę Matki Bożej, a także obraz Jezusa Miłosiernego. Barykada została następnie podpalona.

Na zdjęciu widać, że jeden z protestujących trzyma flagę z symbolem Antify oraz anarchistów. Flagę widać również na nagraniu wideo, które pojawiło się w mediach społecznościowych.

Dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowało tego dnia w różnych punktach Santiago de Chile przeciwko nierównościom społecznym i wzrastającym kosztom utrzymania, domagało się dymisji prezydenta Sebastiana Piñery i zmiany konstytucji.

W ciągu trzech tygodni manifestacji zginęło już 20 osób, ponad tysiąc zostało rannych, a ponad 7 tys. aresztowano. W środę prezydent Chile rozpoczął wdrażanie reform, które mają uspokoić nastroje w kraju. Miguel Juan Sebastian Piñera podpisał projekt ustawy, która podniesie płacę minimalną do 475 dolarów. Prezydent obiecał także podwyżkę emerytur, obniżenie pensji członków parlamentu, poprawę sytuacji w ochronie zdrowia oraz ustabilizowanie cen usług. W czwartek Miguel Juan Sebastian Piñera zapowiedział zaostrzenie środków, używanych do tłumienia protestów, a także zaostrzenie kar za wandalizm.

(fot. PAP/EPA/ORLANDO BARRIA)
(fot. PAP/EPA/ORLANDO BARRIA)

źródło:
Zobacz więcej