Hiszpanie po raz drugi w tym roku wybierają parlament

W Hiszpanii trwają w niedzielę drugie w tym roku wybory parlamentarne. Faworytem głosowania, które potrwa do godz. 20, jest Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) premiera Pedra Sancheza.

Premier Hiszpanii za federalizacją kraju

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez opowiedział się za zmianami w konstytucji Hiszpanii, które doprowadziłyby do federalistycznego ustroju tego kraju....

zobacz więcej

W Hiszpanii trwają w niedzielę drugie w tym roku wybory parlamentarne. Faworytem głosowania, które potrwa do godz. 20, jest Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) premiera Pedra Sancheza. Z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich lokale wyborcze otwarte zostały w całym kraju o godz. 9. Z kolei na tym położonym na Atlantyku archipelagu głosowanie rozpoczęło się o godzinę później z uwagi na różnicę czasu.

Bezpieczeństwa wyborów strzeże w całej Hiszpanii 92 tys. funkcjonariuszy różnych formacji policyjnych, z czego najwięcej, około 6 tys., w Katalonii. W regionie tym od 14 października trwają protesty po skazaniu dziewięciu liderów separatystów na 9-13 lat więzienia za organizację regionalnego referendum niepodległościowego w 2017 r. Dotychczas w zamieszkach rannych zostało tam ponad 650 osób.

W sobotę tysiące separatystów wzięło udział w ponad 200 wiecach na terenie Katalonii, będących wyrazem solidarności z osadzonymi regionalnymi politykami. W większości przypadków miały one spokojny przebieg.

Wybory są drugim w tym roku głosowaniem do hiszpańskich Kortezów Generalnych. 28 kwietnia wybory wygrali socjaliści premiera Pedra Sancheza, ale ze 123 mandatami nie zapewnili sobie większościowego poparcia w 350-osobowej niższej izbie parlamentu, Kongresie Deputowanych.

Politolodzy przypominają, że publikowane przed niedzielnymi wyborami badania wskazywały na duże grono niezdecydowanych wyborców, stanowiących ponad 30 proc. z 37 milionów uprawnionych do głosowania Hiszpanów.

Ostatni sondaż

Opublikowany we wtorek ostatni przedwyborczy sondaż firmy Gesop daje ugrupowaniu premiera Sancheza 115-120 mandatów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu.

Z kolei druga w badaniu centroprawicowa Partia Ludowa (PP) mogłaby zdobyć od 80 do 85 miejsc; obecnie ma ich 66. Jej potencjalny sojusznik, liberalna partia Obywatele (Ciudadanos -Cs), mająca dotychczas 57 posłów, może, według sondażu, stracić aż 44 mandaty.

Utraty ośmiu posłów firma Gesop spodziewa się w przypadku lewicowego sojuszu wyborczego Unidas Podemos (UP), który obecnie posiada 42 deputowanych. Ugrupowanie to po ostatnich wyborach z 28 kwietnia 2019 r. bezskutecznie negocjowało umowę koalicyjną z PSOE.

Największą niespodzianką ostatniego przedwyborczego sondażu jest wynik partii Vox. Ugrupowanie to, kierowane przez Santiago Abascala, może liczyć na rekordowe w dotychczasowych badaniach 50-55 miejsc w Kongresie; aktualnie ma ich 24.

źródło:

Zobacz więcej