Jak postępować z symbolami narodowymi? Ministerstwo przygotowało poradnik

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 63 w Szczecinie idą przez miasto z 200 metrową flagą Polski (fot. PAP/Jerzy Muszyński)

Na fladze państwowej nie wolno umieszczać napisów i rysunków; flaga nie może również nigdy dotykać podłogi lub ziemi – przypomina MSWiA w opublikowanym przed Świętem Niepodległości przewodniku dotyczącym zasad postępowania z symbolami narodowymi.

„Polska. Tu mi dobrze”. Spot TVP Info na rocznicę odzyskania niepodległości

Już w najbliższy poniedziałek będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała...

zobacz więcej

Przewodnik „Biało-czerwona i hymn polski” resort opublikował na swojej stronie internetowej. Przypomniał w nim następujące zasady:

Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków, dopuszczalne jest to tylko na barwach narodowych.

Proporcje flagi to 5:8, a pasy – biały i czerwony – muszą mieć równą szerokość.

Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków.

Eksponowana publicznie flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy oraz nigdy nie może dotykać podłogi, ziemi, bruku czy wody. Nie może być również pomięta lub postrzępiona.

Flaga państwowa nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie, nie można nią również przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem.

Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag, zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej.

Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

Flagą państwową nie oddaje się honorów żadnej osobie oraz nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.

Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.

Poradnik opisuje też, jak godnie zniszczyć zużytą flagę. Najlepszym sposobem na to jest – jak informuje MSWiA – jej niepubliczne spalenie lub zniszczenie poprzez rozdzielenie barw.

Autorzy publikacji przypominają również o zachowaniu powagi i spokoju podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. „Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie” – podkreślono.

źródło:

Zobacz więcej