Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Jeżom na ratunek. Pomoc potrzebna zwłaszcza późną jesienią

Jeże w Polsce są pod ochroną (fot. Shutterstock/supakrit tirayasupasin)

10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Jeża. Te piękne zwierzątka wydają się nierozerwalnie związane z lasami i parkami, jednak bez naszej pomocy mogą wyginąć.

Znana jest przyczyna śmierci tygrysa przewożonego z Włoch

– Prawdopodobną przyczyną śmierci tygrysa przewożonego z Włoch była niedrożność mechaniczna przewodu pokarmowego – poinformował Główny Inspektorat...

zobacz więcej

W Polsce jeże są objęte ochroną. Na wolności dożywają wieku 7 lat, ale w miastach zazwyczaj giną dużo wcześniej, często z powodu braku możliwości przezimowania.

Ratunkiem dla miejskich jeży może być wyznaczanie specjalnych stref, w których jesienią nie grabi się liści, a zimą rezygnuje się z odśnieżania. Takie enklawy mają już m.in. Wrocław i Gdańsk.

Również w Krakowie, w parku Ogród Ptasi na Grzegórzkach, w ramach akcji „Dokąd tupta jeż” niedawno zaczęto stawiać dla jeży domki zimowe; docelowo ma ich być 30. Akcję realizuje Stowarzyszenie Zielone Grzegórzki przy współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Pomóc może jednak każdy. Wystarczy pamiętać o tym, by podczas spacerów późną jesienią nie niszczyć mijanych górek liści – to może być zimowe schronienie jeża! Dobrze też podczas porządków w ogrodzie zostawić zwierzętom trochę suchych liści.
Domek dla jeża w Krakowie (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

źródło:
Zobacz więcej