Morawiecki: nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenia 1980 r. w Polsce

Premier ocenił, że w Polsce, inaczej niż w Niemczech, komuniści zapewnili sobie miękkie lądowanie (fot. PAP/Mateusz Marek)

Nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenia, jakie zaszły w Polsce w 1980 roku - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że to „Solidarność” rozpoczęła podkopywać także mur berliński, który runął.

Prezydent Duda uczestniczy w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w sobotę wizytę w Berlinie, w czasie której bierze udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego....

zobacz więcej

9 listopada Niemcy świętowali 30. rocznicę upadku muru berlińskiego symbolizującego koniec zimnej wojny i komunizmu w Europie. Długi na 156 km system umocnień przez 28 lat szczelnie oddzielał zachodnie sektory Berlina od ich wschodnioberlińskiego i enerdowskiego otoczenia.
9 listopada 1989 r. otwarto wszystkie przejścia graniczne w podzielonym dotąd mieście.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w 1989 roku nie trzeba było być wizjonerem, by przewidzieć upadek muru berlińskiego.

„Od chwili, gdy w Polsce w czerwcowych wyborach 1989 roku komuniści otrzymali od Polaków czerwoną kartkę (a mimo tego dalej pozostali na boisku, jak się potem okazało, w roli faworyta), było kwestią czasu, kiedy upadnie mur, a potem ZSRS. Pozostała tylko kwestia, co dalej?” - napisał na swoim profilu na Facebooku.Szef rządu dodał, że „upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku stanowił cezurę w dziejach Niemiec”. „A że Niemcy już wówczas były państwem, które mobilizowało siły do przewodniczenia w przyszłej EWG/Unii Europejskiej, ten dzień stał się symbolem upadku komunizmu w całej Europie. Inaczej niż w Polsce, gdzie komuniści zapewnili sobie miękkie lądowanie” - ocenił.

Morawiecki podkreślił również, że nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenie w Polsce w 1980 roku. Dodał, że to „Solidarność” rozpoczęła podkopywać mur - także mur berliński - który runął. „Niestety, kiedy w Polsce elity polityczne nawzajem sobie gratulowały grubej kreski i »rewolucji bez rewolucji«, to w Niemczech trwał proces dekomunizacji. W dawnym NRD zwolniono około 70 proc. prokuratorów i sędziów z czasów komunistycznych. U nas pozostawiono niemal wszystkich” - zauważył.

W jego ocenie „po latach, wiadomo jak bardzo przydała się Niemcom weryfikacja komunistycznego aparatu wymiaru sprawiedliwości”. „U źródeł innej drogi III RP stało przyzwolenie na silną i rosnącą w pierwszej dekadzie wolnej Polski rolę postkomunistów. Tych samych, którym dziś zdarza się pouczać naród w kwestiach demokracji” - napisał.

źródło:
Zobacz więcej