RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wojna handlowa USA z Chinami: Trump ostrzega

Trump przypomniał, że nie zgodził się jeszcze na zniesienie ceł (fot. PAP/EPA/Michael Reynolds)

– Rozmowy idą do przodu, ale wolno, jak dla mnie, o wiele za wolno – powiedział w sobotę Donald Trump. Podkreślił, że porozumienie leży przede wszystkim w interesie Chin.

Trump zwiększa stawki celne na import z Chin

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek na Twitterze zwiększenie stawek celnych na import z Chin. Zrobił to w odpowiedzi na ogłoszone wcześniej...

zobacz więcej

Z Waszyngtonu i Pekinu napływają sprzeczna sygnały dotyczące postępu w negocjacjach. W czwartek rzecznik resortu handlu ChRL powiedział, że Chiny i USA uzgodniły wycofanie wzajemnych taryf na towary w ramach negocjowanej „pierwszej fazy” porozumienia handlowego.

Jednak dzień później Donald Trump oświadczył, że nie zgodził się jeszcze na zniesienie ceł nałożonych na Chiny.

W toku trwającej od 16 miesięcy wojny handlowej obie strony wprowadziły karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Pierwsza część porozumienia mającego zakończyć ten konflikt może zostać podpisana przez Trumpa i prezydenta ChRL Xi Jinpinga w listopadzie lub grudniu, ale dotąd nie ogłoszono konkretnej daty ani miejsca ich spotkania.

Waszyngton zarzuca Pekinowi nieuczciwe praktyki gospodarcze, w tym wymuszanie transferów technologii od zagranicznych firm, dotacje do rodzimego przemysłu i brak wzajemności w kwestii barier rynkowych.

źródło:

Zobacz więcej